
Obradująca – już po raz dwunasty w bieżącej kadencji – Rada Gminy Kolbudy przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania gminnego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego w Kowalach.
Decyzja Rady pozwoli na dalszą rozbudowę placu u zbiegu ulic Pilotów i Starowiejskiej oraz jego uzupełnienie o kolejne sprzęty służące aktywnym formom spędzania wolnego czasu. Rozwiązanie to pozwoli m.in. na kontynuowanie zadania z Budżetu Obywatelskiego, jakie przed wieloma miesiącami utknęło w martwym punkcie z powodów proceduralnych. Chodzi o budowę skateparku, którego projekt do gminnego programu zgłosili mieszkańcy sołectwa.
– Celem sporządzenia nowego planu jest zwiększenie możliwości inwestycyjnych w zakresie funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych poprzez umożliwienie lokalizacji urządzeń sportowych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Radni podjęli również decyzje dotyczące korekt w planie budżetowych przychodów i wydatków. Zwiększono środki na planowane inwestycje drogowe polegające na modernizacji ulic czy budowie chodników.
Wymienić tu można choćby przebudowę ulicy Strażackiej między Pręgowem i Ostróżkami (polegającą na wykonaniu brakującego fragmentu chodnika pomiędzy tymi miejscowościami), budowę ulicy Polnej w Kolbudach czy Glazurowej w Kowalach.
Mniejsze lub większe inwestycje służące poprawie bezpieczeństwa drogowego realizowane będą we wszystkich niemal sołectwach.
W inwestycyjnym planie są również oczekiwane od wielu lat przebudowa remizy OSP Kolbudy, modernizacja „Orlika” przy ZKiW Kolbudy oraz opracowanie dokumentacji dla budowy boiska typu „Orlik” w Bąkowie.
– Po stronie zaplanowanych wydatków budżetowych przekraczamy ćwierć miliarda i zbliżamy się do 260 milionów złotych – mówił skarbnik Dariusz Woźniak przekazując radnym informację o pozycjach mających wpływ na zwiększenie dochodów gminy.
Rozszerzenie zakresu zadań planowanych na ten rok możliwe było m.in. dzięki tzw. wolnym środkom, nadwyżce budżetowej i pozyskiwanym dofinansowaniom.
– Decyzją radnych, ale również dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym możemy zwiększać pulę przeznaczoną na wydatki służące ogółowi mieszkańców. – mówi wójt Marek Goliński. – Zadania planujemy tak, aby inwestycje realizowane były na terenie całej gminy.
Podczas sesji przyjęto także Regulamin finansowania zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Zgodnie z przyjętymi regulacjami właściciel lub współwłaściciel nieruchomości położonej na terenie gminy będzie mógł raz w roku ubiegać się o dotację na demontaż, zabezpieczenie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Informacja o naborach wniosków i szczegółowych zasadach programu publikowana będzie na stronie www.kolbudy.pl
Rada Gminy Kolbudy podjęła też uchwały dotyczące nadania nazw dwóm ulicom. Mapa drogowa Otomina uzupełniona zostanie o ul. Mglistą, natomiast w Lublewie Gdańskim pojawi się ul. Myśliwska.
Radni jednomyślnie nie wyrazili natomiast zgody na przystąpienie do sporządzania zintegrowanego planu inwestycyjnego dla obszaru dawnego zespołu dworsko-folwarcznego w Bąkowie.
Info za: www.kolbudy.pl