Wójt Gminy Kolbudy planuje powołanie pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami – m.in. tę informację usłyszeli uczestnicy spotkania, które zorganizowano w Urzędzie Gminy Kolbudy. Na spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych przybyło kilkudziesięciu mieszkańców, którzy doskonale znają potrzeby osób wymagających szczególnej opieki i indywidualnego wsparcia.
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, podczas rozmowy z zastępcą wójta Robertem Aszykiem, zwracali uwagę, że często nawet niewielkie zmiany w wyposażeniu gminnych obiektów, mogą w istotny sposób wpłynąć na funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością.
– Rozmawialiśmy m.in. o wprowadzeniu korekt w przebieralniach Aqua Centrum Kolbudy czy zastosowaniu podnośnika, który umożliwiłby korzystanie z basenu osobom z niepełnosprawnością – mówi zastępca wójta Robert Aszyk. – Poruszyliśmy kwestię możliwych forma wsparcia w zakresie rehabilitacji, wspólnych zajęć sportowych czy integracyjnych. Nie była to nasze pierwsze spotkanie. W pełni rozumiemy trudności i wyzwania jakie każdego dnia napotykają nasi rozmówcy. Chcemy korzystać z ich uwag, sugestii i doświadczeń, aby gminna oferta nie wykluczała tych mieszkańców, którzy wymagają większej uwagi czy wsparcia.
Uczestnicy spotkania sugerowali przedstawicielom władz gminy zniesienie opłat za korzystanie z basenu przez osoby z niepełnosprawnością czy utworzenie magazynku ze sprzętem rehabilitacyjnym, z którego mogliby nieodpłatnie korzystać zainteresowani mieszkańcy.
Ogromne znaczenie w procesie rehabilitacyjnym miałyby też regularne zajęcia basenowe, sportowe i kreatywne prowadzone z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pojawiały się również pytania o możliwości organizacji hipoterapii czy zajęć sensorycznych lub wspólnych wyjść do kina. Aktywność taka umożliwiłaby nawiązywanie znajomości i integrację.
Rozmawiano o tym, że organizowane przez gminę formy letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży powinny uwzględniać potrzeby wszystkich dzieci.
W trakcie spotkania poruszono kwestię realizowanej przez naszą gminę usługi transportu door-to-door, z której od dłuższego już czasu korzystają mieszkańcy z niepełnosprawnością. Uczestnicy mieli szereg pytań dotyczących szczegółowych zasad jej funkcjonowania.
– Podczas spotkania padło wiele propozycji – mówi Robert Aszyk. – Wszystkie zostały przez nas zanotowane i będą poddane analizie pod kątem możliwości samorządu. Jestem przekonany, że wspólnie znajdziemy rozwiązania, które stanowić będą istotne wsparcie dla naszych mieszkańców, którzy ze względu na sprawnościowe i zdrowotne ograniczenia nie mogą w pełni korzystać z gminnej oferty. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie we wrześniu. Dużą rolę odegra osoba pełnomocnika, który stanowił będzie rolę łącznika na linii samorząd-mieszkańcy.
W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Referatu Kultury, Sportu i Programów Społecznych.