piątek, 24 maja, 2024

Zmiana warty w Kolbudach. Marek Goliński obejmuje urząd wójta gminy

foto. Roman Nowak

Marek Goliński złożył przysięgę i we wtorek 7 maja 2024 roku oficjalnie objął funkcję Wójta Gminy Kolbudy. Na inauguracyjnej sesji nowi radni w tajnym głosowaniu dokonali też wyboru przewodniczącego Rady Gminy Kolbudy oraz jego zastępcy. W nowej kadencji pracami Rady kierował będzie Andrzej Sosiński. Wiceprzewodniczącym został natomiast Stanisław Krzysztof Patyk. Marek Goliński – po objęciu stanowiska – ogłosił, że jego zastępcą będzie Robert Aszyk, od lat związany z oświatą i z dużym doświadczeniem w samorządzie.

Pierwsze posiedzenie oprócz kwestii formalnych związanych z zaprzysiężeniem Wójta Gminy Kolbudy, ślubowaniem wszystkich nowo wybranych radnych i ukonstytuowaniem Prezydium Rady Gminy obfitowało w podziękowania. Te wygłaszali zarówno ustępujący wójt Andrzej Chruścicki, który żegnał się z sołtysami, pracownikami urzędu oraz dyrektorami placówek oświatowych, jak i jego następca Marek Goliński.

Inauguracyjne posiedzenie zgromadziło wielu gości. Na sesji pojawili się m.in. Sołtysi, byli radni, dyrektorzy szkół oraz księża z okolicznych parafii. Do Kolbud przybyła tego dnia również poseł na Sejm RP, Magdalena Kołodziejczak. Parlamentarzystka pogratulowała nowemu Wójtowi, który w prezencie otrzymał Konstytucję RP. Oboje podkreślali wieloletnią znajomość i wyrazili wolę ścisłej współpracy na rzecz regionu.

– To dla mnie bardzo wzruszająca chwila – powiedział Marek Goliński chwilę po zaprzysiężeniu. – Deklaruję współpracę ze wszystkimi na rzecz naszych mieszkańców. Z wszystkimi radnymi i organizacjami, a także obiecuję otwartość urzędu. Jestem zaszczycony tak dużą liczbą gości. Moim kontrkandydatom Andrzejowi Chruścickiemu i Magdalenie Dudzińskiej – Florczyk chciałbym podziękować za zdrową konkurencję. To był zaszczyt z wami rywalizować. Jestem też zaszczycony obecnością pani Poseł Magdaleny Kołodziejczak na dzisiejszej sesji. Lubię ludzi i chciałbym z wami wszystkimi godnie współpracować, bo wszystkich was mam w sercu. Wierzę, że uda się nam zrobić wiele dobrego i życzę wszystkim udanej kadencji.

Inauguracyjną sesję kadencji 2024-2029, zgodnie z samorządowymi procedurami, rozpoczął najstarszy z radnych, Marek Rosa. Po wyborze Prezydium został zastąpiony w tej roli przez Andrzeja Sosińskiego.

Na pierwszym posiedzeniu, decyzją Rady, dokonano również zmiany na stanowisku Skarbnika Gminy Kolbudy. Funkcję tę sprawować będzie Dariusz Woźniak, który zastąpi w tej roli Jarosława Falkowskiego. Nowy skarbnik, podobnie jak jego poprzednik ma wielkie doświadczenie w samorządzie. Przez 25 lat pełnił funkcję skarbnika w powiecie świeckim. Przez „Gazetę Prawną” dwukrotnie wskazywany był w pierwszej trójce skarbników powiatowych.

Przypomnijmy nazwiska radnych, którzy w kadencji 2024-2029 zasiadać będą w Radzie Gminy Kolbudy:

Płotka Tomasz – Kolbudy

Sosiński Andrzej – Kolbudy

Rosa Marek – Kolbudy

Kroll Tomasz – Łapino, Czapielsk, Babidół, Nowiny

Rozalewicz Marta – Lublewo Gdańskie

Patyk Stanisław Krzysztof – Pręgowo

Laskowski Krzysztof – Bielkówko, Bielkowo

Richter Kamila – Buszkowy, Lisewiec, Ostróżki

Leśniewska Elżbieta Diana – Otomin

Has Aurelia – Bąkowo

Wójtowicz Piotr – Jankowo Gdańskie

Darska Małgorzata – Kowale

Połomska Justyna – Kowale

Letniowski Maciej – Kowale

Banasiak Andrzej – Kowale

Zobacz również: