środa, 11 września, 2024

Festiwal FOTEL 2024

24 sierpnia w Gminie Pruszcz Gdański ruszył Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL. W tym roku po raz pierwszy festiwal odbywa się w trzech lokalizacjach na terenie gminy: w piątek w Juszkowie, w sobotę w Borkowie i w niedzielę w Cieplewie.

Oficjalnego otwarcia festiwalu oraz symbolicznego przekazania kluczy do gminy dokonali Wójt Gminy Pruszcz Gdański Weronika Chmielowiec oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Chmielewski.

Festiwal rozpoczęło przedstawienie teatru Ważka z Torunia zatytułowane „Tygrysek Pietrek”. Opowiada ono historię małego tygryska, który wbrew swojej tygrysiej naturze jest bardzo strachliwy. Grupa chuliganów odbiera Pietrkowi jego paski ponieważ, jak to mówią, „Prawdziwy tygrys nie może się bać”. Pietrek udaje się w podróż, aby odkryć, czym właściwie jest odwaga. W czasie swojej podróży napotyka różne postacie (Indian, kowbojów oraz żołnierzy), którzy starają się mu pomóc w odnalezieniu odwagi. Wszystko jednak na próżno. Smutny tygrysek wracając do domu odkrywa, że jego mama jest ciężko chora. Musi przełamać swój strach, aby pomóc jej wrócić do zdrowia. Udając się do doktora, pokonuje różne przeciwności. Gdy jego mama wyzdrowiała, chuligani w ramach uznania dla jego bohaterskiego czynu, oddają mu jego tygrysie paski.

„Tygrysek Pietrek” to bajka stworzona przez Jana Wilkowskiego, wyjątkowego twórcę, o którym więcej informacji znajdziecie poniżej.

Drugim przedstawieniem była „Królewna Pętelka” wystawiona przez Małgorzatę Wolańską z teatru w Łodzi. Był to kolejny przykład „Teatru Drogi”. Główna bohaterka Królewna Pętelka, spełnia swe marzenia podczas podróży. Napotyka wielu ciekawskich, którzy z wielkim zaangażowaniem pomagają jej w opałach.

Trzecim przedstawieniem wystawionym w Juszkowie była „Wielka draka o drogowych znakach”, której bohaterem jest Misiek pragnący zwiedzać świat. Udaje się więc w podróż, podczas której napotyka różne problemy wynikające z braku znajomości przepisów ruchu drogowego. Przeciwnikiem głównego bohatera jest policjant starający się nauczyć go zasad panujących na drodze, egzekwując również jego wcześniejsze przewinienia. Miś mimo wcześniejszej niechęci, uczy się przepisów drogowych, aby bezpiecznie poruszać się po drodze. Bajka ta ma więc nie tylko formę rozrywkową, ale też przekaz edukacyjny dla przyszłych uczestników ruchu drogowego, jakimi są dzieci.

Na koniec została zaprezentowana premiera „Bajkodźwięków” – alternatywnego spektaklu, którego przekaz skupia się wokół symboliki, pozwalający na indywidualną interpretację odczuć każdego z widzów.

Autor/ Piotr Głyżewski

Zobacz również: