piątek, 29 marca, 2024

Największe w Polsce hybrydowe magazyny energii są w Powiecie Gdańskim

Elektrownia wiatrowa w Bystrej pod Przejazdowem wrosła już w pejzaż Powiatu Gdańskiego. Mało kto jednak wie, że wśród zastosowanej w niej nowoczesnej techniki, znajdują się także produkowane pod Gdańskiem, największe w Polsce, magazyny energii. Magazyny energii, to obok rozwoju samej energetyki największe wyzwanie dla współczesnego świata.

Szacuje się, że wzrost zapotrzebowania na baterie wzrośnie dwudziestokrotnie. W tym samym czasie maleje cena baterii litowo-jonowych – w trakcie ostatnich trzech dekad spadła o 97 proc. Jednym z kluczowych graczy, inwestujących w ogniwa i magazyny energii jest Northvolt, czyli szwedzka firma, założona przez dwóch byłych wiceprezesów Tesli. Buduje ona trzy gigafabryki w Szwecji, w tym jedną jako joint-venture z Volvo, a w połowie marca ogłosiła budowę gigafabryki także na północy Niemiec. W 2018 roku Northvolt uruchomił również zakład produkcyjny w Polsce, który nie zajmuje się produkcją samych ogniw bateryjnych – te powstają w Szwecji. Gdańska spółka otrzymuje ogniwa ze szwedzkiej fabryki i buduje z nich złożone systemy bateryjne wykorzystywane w energetyce (magazyny energii), przemyśle (np. maszynach górniczych) czy budownictwie (np. w koparkach). Właśnie stamtąd pochodzą magazyny energii z Bystrej. Na powierzchni 1200 m² zbudowano tam największy w Polsce, hybrydowy magazyn energii (ang. Battery Energy Storage System, BESS) o mocy 6 MW i pojemność 27 MWh. Przy Obwodnicy Południowej ruszyła budowa kolejnej fabryki magazynów energii, które możemy spotkać również przy elektrowni wiatrowej niedaleko Pucka, na farmie fotowoltaicznej Delta w Gdańsku przy ulicy Benzynowej.

W przyszłości zastosowanie magazynów energii w województwie pomorskim przy nowopowstających morskich farmach wiatrowych znacząco wpłynie na wydajność tych instalacji. Magazyny energii dla takich farm wiatrowych będą miały moc od kilkudziesięciu do kilkuset MW i kilkuset MWh pojemności. Pozwoli to na uniezależnienie naszego regionu od dostaw energii z południa Polski. Magazyny energii działają też u każdego dużego dostawcy prądu. Dzięki nim można skrócić okres przerw w dostawie energii, sprawiając, że w niektórych przypadkach nie są one zauważalne dla odbiorców. Kolejnymi urządzeniami, które wrosły już w krajobraz naszych ulic, a które także korzystają z technologii magazynowania energii, są ładowarki do samochodów elektrycznych. Ładowarka z magazynem energii została zamontowana np. w Galerii Metropolia czy na pętli tramwajowej w Gdyni Grabówku.

(red.) Bartosz Gondek/Northvolt

Zobacz również: