wtorek, 23 kwietnia, 2024

Pruszczańscy policjanci podsumowali wakacje w powiecie gdańskim

foto/KPP w Pruszczu Gdańskim

Zakończyły się wakacje, co zwykle skłania do pewnych porównań i podsumowań. Policjanci z powiatu gdańskiego zauważają, że tegoroczny sezon letni był bardziej bezpieczny niż ubiegłoroczny. Mniej było wypadków na drogach, mniej osób odniosło rany. Nie odnotowano też utonięć.

Koniec wakacji jak co roku skłania do sporządzenia podsumowań i porównań z ubiegłymi latami. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim i Komisariatów w Kolbudach, Trąbkach Wielkich i Cedrach Wielkich zauważają, że tegoroczne wakacje był okresem bardziej bezpiecznym niż w roku poprzednim.

W zakresie bezpieczeństwa na drodze w lipcu i sierpniu bieżącego roku na terenie powiatu gdańskiego miało miejsce 25 wypadków drogowych, w których rany odniosły 43 osoby. Nie było wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W roku ubiegłym było 31 tego typu zdarzeń, rannych zostało 48 osób.

Podczas minionych wakacji nie odnotowano utonięcia na terenie powiatu.

Jak co roku policjanci obejmują także nadzorem kąpieliska i tereny rekreacyjne, a także miejsca, gdzie dzieci i młodzież spędzają czas. Mundurowi przeprowadzają zajęcia profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa na półkoloniach i obozach.

Policjanci przeprowadzali tego rodzaju spotkania także na licznych piknikach i przy okazji dożynek, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mieli okazję do rozmowy ze stróżami prawa.

Mundurowi uczestniczyli także w działaniach „Bezpieczeństwo – moje drugie imię” na autostradzie A1. Ten szlak jest wykorzystywany do dojazdu nad morze przez kierowców z dużej części Polski, jak i krajów ościennych. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości kierowców w zakresie właściwych zachowań za kierownicą, w tym w szczególności na drogach wysokich prędkości.

Kierowcy podczas kontroli otrzymywali od policjantów kamizelki odblaskowe. Mundurowi wręczali także kierującym ulotki z informacją nt. właściwego tworzenia korytarza życia oraz jazdy na suwak. Policjanci uczulali kierowców na właściwe sygnalizowanie i wykonywanie manewrów przy dużych prędkościach oraz kształtowali wiedzę o właściwym zaplanowaniu trasy włącznie z miejscami do odpoczynku z uwzględnieniem Miejsc Obsługi Podróżnych, oraz innych wyznaczonych do tego celu punktów. Mundurowi zwracali także uwagę kierowców na właściwe zabezpieczenia miejsca postoju w przypadku awarii lub zdarzenia drogowego.

Zobacz również: