sobota, 30 września, 2023

Dwa wypadki w powiecie gdańskim. Policjanci apelują o ostrożność

foto. KPP w Pruszczu Gdańskim

We wtorek 18 maja policjanci z Pruszcza Gdańskiego pracowali na miejscu dwóch wypadków drogowych. W jednym z nich brał udział rowerzysta, drugi polegał na czołowym zderzeniu dwóch aut. Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności na drodze.

W poniedziałek 18 maja mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim pracowali na miejscu dwóch wypadków drogowych.

Do pierwszego z nich doszło po godzinie 6 rano w Straszynie. Policjanci wstępnie ustalili, że kobieta kierująca osobowym volskwagenem najechała na rowerzystę, który przekraczał jezdnię na wyznaczonym przejściu pieszo-rowerowym. Do szpitala w Gdańsku został odwieziony rowerzysta.

Z kolei przed południem na drodze wojewódzkiej 221 w okolicach Kolbud doszło do zderzenia czołowego dwóch aut. Mundurowi wstępnie ustalili, że 92-letni kierujący osobowym volkswagenem na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka nissanem. 92-latek został odwieziony do szpitala w Gdańsku.

Policjanci na miejscu zdarzeń sporządzili oględziny pojazdów i przy pomocy technika kryminalistyki wykonali oględziny miejsc zdarzenia, szkice sytuacyjny, a także dokumentację fotograficzną. Funkcjonariusze sprawdzili też trzeźwość kierujących-byli trzeźwi. Mundurowi zatrzymali też prawa jazdy–w obu przypadkach kierującym volkswagenami.

Obecnie śledczy dokładnie badają przyczyny i okoliczności tych zdarzeń. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie ostrożności na drodze. Wiosenna aura charakteryzuję się dużą zmiennością warunków. Niekiedy w niedługim czasie słoneczna pogoda może przekształcić się w warunki niekorzystne, z opadami atmosferycznymi. W takiej chwili widoczność jest mocno ograniczona, a nawierzchnia drogi mokra i śliska. Uczestnicy ruchu drogowego, a w szczególności kierowcy, muszą brać pod uwagę istniejące warunki i dostosowywać do nich prędkość. Oczywiście wykonywanie wszelkich manewrów powinno być poprzedzone odpowiednim upewnieniem się, czy nie stworzymy zagrożenia dla siebie i innych. Policjanci zalecają jazdę z prędkością, która daje nam możliwość reagowania na zmiany w otoczeniu. Jadąc wolniej, dajemy szansę sobie na reakcję, a innym na dostrzeżenie nas na drodze.

Zobacz również: