piątek, 22 września, 2023

Gdyńskie sokoły gotowe do wiosny

foto/gdynia.pl

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Ornitolodzy twierdzą, że widać to w zachowaniu ptaków. Gdyńskie sokoły wędrowne Bosman i Bryza na dobre powróciły już do swojego gniazda na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Możemy się spodziewać, że wkrótce pojawi się tam również pierwsze jajo.


Gdyńskie sokoły to jedenastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki przez większą część roku mieszkają w gnieździe umieszczonym na jednym z kominów gdyńskiej elektrociepłowni. Mimo wszelkich wygód zimę spędzają w znacznie cieplejszych rejonach – na południu Europy lub nawet w Afryce. Jednak każdej wiosny wracają do Gdyni, by wydać na świat potomstwo.

Każdego roku w marcu i kwietniu z zainteresowaniem obserwujemy pojawiające się w gnieździe jaja, proces wysiadywania ich przez rodziców i wreszcie – moment wyklucia się piskląt. Wszystko to jest możliwe dzięki dwóm kamerom, które towarzyszom sokołom w ich gdyńskim domu. Podobnych gniazd jest w Polsce kilkanaście, m.in. w Płocku, Gdańsku, Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Włocławku czy Głogowie.

W ostatnich latach to właśnie u gdyńskiej pary sokołów pojawiały się pierwsze jaja zniesione w Polsce w danym sezonie. W 2020 roku byłó to dokładnie 6 marca. Ostatecznie w Gdyni wykluły się 4 pisklęta. Bryza i Bosman zostali szczęśliwymi rodzicami trzech samiczek i jednego samczyka. Młode ptaki zostały zaobrączkowane, a imiona, jakie im nadano –  Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm – tradycyjnie wyłoniono w konkursie.

Jak okres lęgowy będzie wyglądać w tym roku? Przekonamy się już wkrótce, ptaki są już bowiem do niego gotowe, podobnie jak ich gniazdo. W ostatnich dniach zostało ono posprzątane i oczyszczone. Zaangażowanie Grupy PGE w ochronę tego gatunku wpisuje się w Program Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. W życie gdyńskich – i nie tylko – sokołów mocno angażuje się również Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. To właśnie na prowadzonej przez nie stronie www.peregnirus.pl można na żywo podglądać poczynania Bryzy i Bosmana. Transmisja jest dostępna przez całą dobę.

Bryza i Bosman już od 8 lat rezydują w Gdyni. Pierwsza pojawiła się samica, która przyleciała tu w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z południa Polski – dokładnie z Wrocławia. W ciągu ostatnich lat wydali na świat liczne potomstwo. Tylko w ostatnich pięciu sezonach w ich gnieździe wykluło się 17 młodych sokołów i sokolic.

Zobacz również: