sobota, 30 września, 2023

Krzysztof Wielicki z pruszczanami o wspinaczce, górach i życiu

foto/Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim

26 maja Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pruszczu Gdańskim odwiedził Krzysztof Wielicki – jedna z ikon polskiego świata wspinaczkowego. Wybitny himalaista zabrał mieszkańców Pruszcza w Himalaje i Karakorum – pasma górskie, w których znajduje się czternastka ośmiotysięczników (tzw. Korona Himalajów). Przybliżył historię „lodowych wojowników” – zdobywców najwyższych szczytów świata w okresie zimowym. To właśnie Polacy, jako pierwsi zimą stanęli w sumie aż na 10. ośmiotysięcznikach.

Trudy wspinaczki, siła charakteru i przyjaźń
W barwnych opowieściach Pana Krzysztofa pojawiały się takie nazwiska jak: Kurtyka, Kukuczka, Rutkiewicz, Zawada. Nasi czytelnicy słuchali o trudach wspinaczki, problemach organizacyjnych, życiu w bazie, ale też o ogromnej sile charakteru, przyjaźni i współpracy. 

Wielicki podkreślił, że wspinaczka była dla „lodowych wojowników” pasją, hobby, ale też możliwością pisania własnej historii. Była to misja, nadająca ich życiu sens. Pomimo ryzyka, w góry nie idzie się po śmierć, a właśnie po życie. 

Co ważne, aby się wspinać, trzeba mieć wiarę, że zawsze się uda. Nie można się bać. Wiara w siebie, oczywiście podparta doświadczeniem, jest podstawą. Spotkanie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców naszego miasta. 

Na koniec Pan Krzysztof musiał odpowiedzieć na wiele pytań. Podpisywał również książki, pozował do zdjęć. Mamy nadzieję, że opowieści Pana Krzysztofa zmotywowały Pruszczan do dalszego poznawania świata himalaistów – zarówno poprzez czytanie literatury górskiej, jak też samą wspinaczkę.


autor/Milena Jędrzejewska-Kisiel, młodszy bibliotekarz

Zobacz również: