sobota, 30 września, 2023

Miasto z nowymi znakami ostrzegawczymi UWAGA! ZWOLNIJ JEŻE

foto/Bartosz Gondek

Przed kilkoma dniami pojawiły się w różnych miejscach naszego miasta znaki ostrzegawcze „Uwaga! Zwolnij Jeże”. To efekt pracy pruszczańskich urzędników, mieszkańców i lokalnych mediów.

Jak wynika z raportu rocznego „Ogólnopolskiego Rejestru Śmiertelności Zwierząt na Drogach”, pt. Śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce w roku 2016, najczęściej zgłaszanymi zwierzętami jako ofiary kolizji drogowych były jeże oraz lisy. Ogółem do końca 2016 roku do Rejestru wpłynęło 4718 obserwacji dotyczących 7507 osobników ze 150 gatunków zwierząt. Liczba ofiar osobników jeża wynosiła: 1035.

– Już dawno jeże opuściły swoje siedziby. Teraz są naszymi sąsiadami na dobre i na złe, dlatego warto o nie zadbać i zamiast ranić, zatrzymać się i dać mu spokojnie przejść – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel – Jeż europejski w Polsce od 2014 roku podlega częściowej ochronie gatunkowej. Jesteśmy jego jedyną szansą na przetrwanie. Musimy zapracować na to, żeby ten uroczy sąsiad nie zniknął z naszego otoczenia.

W większości krajów europejskich na drogach osiedlowych, w sąsiedztwie parków, działek, cmentarzy i ogródków przydomowych montowane są znaki ostrzegające kierowców o możliwości przemieszczania się tych sympatycznych żywych stworzeń. Miasto Pruszcz Gdański zorganizowało facebookową akcję informacyjną, w której mieszkańcy podpowiedzieli, gdzie najczęściej występują jeże. Wytypowanych zostało 6 lokalizacji (ul. PCK, ul. Drzymały, ul. Kopernika, ul. Mickiewicza, ul. Ogrodowa oraz ul. Obrońców Westerplatte).

Zobacz również: