czwartek, 13 czerwca, 2024

Na stacji w Pruszczu Gdańskim są nowe windy

foto/PKP

W Pruszczu Gdańskim podróżni korzystają z nowych wind z przejścia podziemnego na perony. To znacząca poprawa dostępu do kolei dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Koszt prac zrealizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyniósł około 700 tys. zł netto.

Podróżni korzystają z czterech nowych wind na stacji Pruszcz Gdański. Dźwigi zamontowane są w przejściu podziemnym na perony nr 1 i 2 oraz na placu przydworcowym i terenie przy targowisku miejskim. Znacznie szybsze i mniej awaryjne windy zastąpiły wyeksploatowane podnośniki hydrauliczne. Zapewniają sprawny i wygodny dostęp do peronów dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Codziennie z przystanku korzystają podróżni blisko 90 pociągów.

Nowe windy wyposażone są m. in. w system komunikatów głosowych. Dla osób o ograniczonym widzeniu są oznaczenia dotykowe w języku Braille’a. W kabinach zamontowano system umożliwiający kontakt ze służbami ratowniczymi i kamery. Estetykę wind poprawiły przezroczyste drzwi. Urządzenia są wyposażone w wentylację, ogrzewanie oraz energooszczędne oświetlenie typu LED.

Na lepsze warunki obsługi podróżnych przeznaczono około 700tys. zł netto ze środków PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiają dostęp do kolei na stacjach i przystankach w województwie pomorskim. Od 2020 r. podróżni korzystają z nowych wind na stacjach Miastko i Gdańsk Główny, gdzie dodatkowo zabudowano schody ruchome. W 2021 r. nowe windy uruchomiono na stacjach Kwidzyn (3 sztuki) i Chojnice (2 sztuki), a w Tczewie (4 sztuki) i Sopocie (1 sztuka) wymieniono urządzenia hydrauliczne na nowe. W 2022 r. zabudowano 2 nowe windy w przejściu podziemnym na przystanku Gdańsk Kolonia. Projektowana jest zabudowa kolejnych urządzeń – w Gdyni Orłowie, Gdyni Chyloni, Gdańsku Głównym, Chojnicach, Różynach i Cieplewie.

Zobacz również: