czwartek, 25 kwietnia, 2024

Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał – powstał film o księdzu Walągu.

Ksiądz prałat Józef Waląg to bardzo istotna postać w Pruszczu Gdańskim. W samym środku miasta znajduje się ulica jego imienia. Był jednym z pruszczańskich proboszczów – a jednocześnie postacią tak barwną i charakterystyczną, że nie sposób obok niego przejść obojętnie.

Przybył do Pruszcza Gdańskiego w 1956 roku. W czasach, kiedy w Polsce kościół katolicki prześladowany był przez Służby bezpieczeństwa. Rozpoczął posługę w mieście, w którym znajdowały się urzędy bezpieczeństwa, jednostka wojskowa – czyli na gruncie trudnym dla księdza. Tym bardziej z taką przeszłością.

Bo ksiądz Józef Waląg, nie był takim sobie zwykłym księdzem. Był kapłanem, który walczył w AK, bezpośrednio towarzyszył żołnierzom na froncie, prowadził obronę swoich parafian przeciwko bandom UPA – to w Łukawcu – w którym wówczas posługiwał. Po wojnie był wielokrotnie więziony przez komunistów. Również na Koszykowej w Warszawie – w miejscu osławionym chyba najczarniejszą sławą jeśli idzie o traktowanie księży.

Czas jednak jest nieubłagany dla każdego – nawet dla wojennych bohaterów. Teraz członkowie Fundacji Kulturalne Pomorze podjęli się przybliżenia tej postaci współczesnej widowni. Powstał film dokumentalny, który swoją premierę, będzie miał 11 listopada w Pruszczu Gdańskim w Kinie na Bursztynowym Szlaku o godz. 16.30.

Film nosi tytuł: „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał”. W dokumencie o wieloletnim proboszczu parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim wystąpili mieszkańcy miasta, członkowie rodziny księdza, koledzy po fachu, samorządowcy oraz historycy z Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska.

– Nad takimi biografiami trzeba nieustannie pracować. Z biegiem lat nie wystarczy ulica książka czy wystawa. Pamięć musi być ciągle żywa. Stąd wspólny pomysł na film – mówi Bartosz Gondek, historyk, regionalista, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.

foto. archiwum prywatne Józefy Krośnickiej

– Powstała już książka, wystawa, a teraz czas na film. Trudno się dziwić, bo życiorys ks. Waląga stanowił niemalże gotowy scenariusz. Pełen dramatycznych decyzji i zwrotów akcji. Jako Instytut Pamięci Narodowej cieszymy się, że Pruszcz Gdański od lat pamięta o wieloletnim proboszczu, który stanowił i stanowi ważny punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń mieszkańców. Cieszymy się, że mogliśmy partycypować przy tym projekcie” – mówi dr Jan Hlebowicz, historyk, publicysta, rzecznik prasowy IPN Gdańsk, autor książki „Ksiądz w Smoczej jamie”.

W filmie pojawią się także niemi świadkowie przeżyć księdza Józefa Waląga – dokumenty stworzone przez Służby Bezpieczeństwa, wskazujące na ogrom inwigilacji, drobiazgowe dochodzenia, możliwie skuteczne uprzykrzenie życia w każdy dostępny sposób.

Film „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał” powstał w ramach projektu realizowanego przez Fundację Kulturalne Pomorze. Obraz wyprodukowała Północna.TV. Partnerami Fundacji w realizacji przedsięwzięcia byli: IPN Oddział w Gdańsku, Miasto Pruszcz Gdański, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Zobacz również: