Erwin Elster to bez wątpienia, obok takich postaci jak Marian Mokwa, Stanisław Chlebowski czy Albert Lipczinski, jedno z najmocniejszych malarskich nazwisk, związanych z powojennym Trójmiastem, a wywodzących się jeszcze z II RP. W dodatku nazwisko ekskluzywne. Większość prac artysty znajduje się bowiem w rękach rodziny, gdy zaś tylko pojawią się na aukcjach, są rzadkim rarytasem.
Cichy obserwator europejskiej ekspresji i futurystów. Zaangażowany dydaktyk, w swojej twórczości łączy wiele nurtów XX-wiecznej sztuki, dynamiczną kreską i wibrującym kolorem scalając obraz polskiego malarstwa. Erwin Elster – wybitny malarz, wychowanek Wojciecha Weissa, Ferdynanda Ruszczyca i Juliana Fałata. Pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, profesor Politechniki Gdańskiej.
Sztuka Erwnia Elstera, zawieszona pośród awangardowych form wyrazu, uwikłana w kult malarstwa opartego na grze kolorów, czerpiąca z wiedzy Juliana Fałata, nawiązuje do formistów, ulega geometryzacji, aby przeskoczyć na chwilę do wspaniale przedstawionych za pomocą ulubionych przez artystę akwareli, widoków miast, prowincji na południu Polski czy Saint-Tropez. Akwarele, ale także oleje prezentują nowy rozdział z życia artysty – opowiadają jego przygodę z Gdańskiem. Dynamicznie przedstawione, przepełnione światłem gdańskie zabytki zajmują w dorobku Erwina Elstera ważnie miejsce obok Krakowa czy Bratysławy.
Warto wspomnieć, że Elster to także malarz niepokorny. Człowiek, któremu nie po drodze było z okresem socrealizmu, tak skrzętnie wykorzystanym przez wielu znanych artystów. Erwin Elster dyskretnie szedł pod prąd. Być może dlatego nie „załapał” się na wczesno PRL-owską kolejkę do sławy. Był na nią zbyt sanacyjny, boleśnie przypominając o tej dawnej, przedwojennej Polsce. Dziś, w czasach wielkiego odwołania do kultury i sztuki II RP, jest to tylko zaletą.
Bardzo istotna jest również pozaartystyczna działalność Erwina Elstera jako nauczyciela akademickiego, który swoim stylem wykształcił kolejne pokolenia, a jego bliscy kontynuują dzieło w rodzinnym Sopocie.
Prezentowane na wystawie w Domu Wiedemanna prace ukazują, jak twórczość Elstera dopełnia i kreuje oblicze polskiej sztuki XX wieku.
—
Wernisaż wystawy: czwartek 10 października 2024 r., godz. 18:00
Dom Wiedemanna, ul. Krótka 6, Pruszcz Gdański
Czas trwania wystawy:
11.10 – 24.11.2024 r.
Godziny otwarcia:
Wtorek – niedziela 12:00-16:30
Wystawa została objęta patronatem honorowym JM Rektora Politechniki Gdańskiej.
Patronat medialny: Wyborcza.pl Trójmiasto
Partnerzy: NDI Development, północna.tv
Organizatorzy: Miasto Pruszcz Gdański, Dom Wiedemanna