piątek, 23 lutego, 2024

Od śmierci Józefy Krośnickiej minęły 4 lata

Od śmierci Józefy Krośnickiej minęły 4 lata. O ambasadorce Pruszcza Gdańskiego, nauczycielce historii, pedagog, autorce książek o historii regionu pamiętają władze Pruszcza Gdańskiego.

Dziś na grobie „Ziuty” znicze pamięci zapalili burmistrz miasta Janusz Wróbel oraz przewodnicząca rady miejskiej Małgorzata Czarnecka-Szafrańska.

Pani Józefa urodziła się 18 marca 1914 roku w Pułtusku.  Była absolwentką historii na Uniwersytecie Warszawskim. Całe życie poświęciła pomaganiu ludziom, krzewieniu patriotyzmu i dobrych postaw obywatelskich. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Uczyła historii w szkole w Sobowidzu i w Pruszczu Gdańskim. Była pionierką współczesnych badań nad historią Pruszcza Gdańskiego, wychowawczynią i autorytetem moralnym wielu pokoleń mieszkańców Pruszcza Gdańskiego. Spod jej ręki wyszły niezwykle ważne, w większości pionierskie publikacje książkowe, których tematyka związana była z Pruszczem Gdańskim i Powiatem Gdańskim. Od wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola oraz gminy otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Gminy Trąbki Wielkie. Była też Ambasadorem Pruszcza Gdańskiego. Do końca sprawna umysłem, do końca na bieżąco z wydarzeniami w kraju i mieście. Józefa Krośnicka zmarła w wieku 105 lat.

Zobacz również: