niedziela, 3 marca, 2024

Potrójny mistrz Europy z Pruszcza Gdańskiego!

Zakończyły się kolejne Mistrzostwa Europy w Taekwon-Do w Hiszpanii. To były bardzo emocjonujące 4 dni rywalizacji najlepszych taekwondzistów starego kontynentu. W dniach 23-28 listopada 2021 roku hala sportowa w hiszpańskiej La Nucia gościła aż 1060 zawodników reprezentujących 29 krajów. Wśród najlepszych nie mogło zabraknąć przedstawicieli klubu AN-DO i Miasta Pruszcz Gdański.

Do Kadry Narodowej Juniora powołanie otrzymał Karol Keler, a Kadry Narodowej Seniora Przemysław Czerwiński. Pierwszy raz do elitarnego grona sędziów powołanie otrzymał nasz trener Pan Rafał Mach. Warto dodać, że wśród pań powołanie otrzymała też nasza trenerka Pani Martyna Pietrzeniec na co dzień zawodniczka Gdański Klub Taekwon-do.

Trzeba wspomnieć, że taekwon-do itf w wersji sportowej to czworobój składający się z 4 konkurencji: walk, podzielonych na kategorie wagowe w formule light contact, układów, technik specjalnych i testów siły. Na największych imprezach oprócz startów indywidualnych każdy kraj ma prawo wystawienia drużyny w każdej z 4 konkurencji. To daje szansę w teorii na zdobycie 8 medali. Tylko wybitnym zawodnikom, z odpowiednimi warunkami fizycznymi i nieprzeciętnym wyszkoleniem, zarówno technicznym jak i sprawnościowym trenerzy Kadry dają możliwość zaprezentowania się indywidualnie i w drużynie.

Wynik sportowy uzyskany na tej imprezie przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Warto przypomnieć, iż w historii klubu świetne wyniki na Mistrzostwach Europy w kategorii wiekowej juniora osiągnął Przemysław Czerwiński, który w 2016 roku w Tampere (Finlandia) zdobył 5 medali ( 2 x złoto, 2x srebro i brąz), a w roku 2017 w Sofii (Bułgaria) poprawił wynik zdobywając 6 medali (złoto, 2xsrebro i 3x brąz). W tym 3 medale to sukces indywidualny Przemka. Dwa razy wicemistrz Europy w testach siły i brązowy medalista w walkach +75 kg.

Trenerzy klubu nigdy nie marzyli nawet o tym, że pojawi się zawodnik, który będzie w stanie taki wynik powtórzyć, a już na pewno nie poprawić. Występ Karola Kelera to nieprawdopodobna historia!

Już pierwszego dnia Mistrzostw Karol zdobył złoto i Mistrzostwo Europy w indywidualnych układach stopni mistrzowskich I dan. Chwilę później drugie złoto i Mistrzostwo Europy w tej samej konkurencji, ale tym razem z drużyną.

Kolejny dzień to konkurencje walk. Po zaciętych pojedynkach z reprezentantami Ukrainy, Białorusi, Finlandii i ponownie Ukrainy w finale Karol spotykał się z kolegą z kadry Czarkiem Jackowskim. Po wyrównanym pojedynku w dogrywce okazał się lepszy i zdobył trzeci medal, ponownie złoto, i Mistrzostwo Europy.
Kolejne dni to konkurencje drużynowe. Karol wraz z kolegami z drużyny dorzucił kolejne 3 medale. Tym razem srebro w drużynowych testach siły i dwa razy brąz w drużynowych walkach i technikach specjalnych.

Zdobycie aż 6 medali Mistrzostw Europy w tym dwa złota indywidualne dają Karolowi tytuł Najlepszego Juniora Mistrzostw Europy!

W kategorii wiekowej seniora trenerka klubu Martyna Pietrzeniec zdobywa trzy medale; brąz za indywidualne układy stopni Mistrzowskich IV-VI dan, złoto i Mistrzostwo Europy za drużynowe układy seniorek, brąz za drużynowe techniki specjalne. Drużyna seniorek zdobywa tytuł Najlepszej Drużyny Mistrzostw Europy.

Przemysław Czerwiński tym razem bez medalu. Po zaciętych pojedynkach w kategorii -85 kg skończył rywalizację na 5 miejscu.

Polska reprezentacja zdeklasowała rywali, zdobywając:
1 miejsce Polska, 51 medali,
2 miejsce Rumunia, 37 medali,
3 miejsce Norwegia, 24 medale.

Zobacz również: