30 listopada w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim o godzinie 9 rozpoczęła się pierwsza, ale nie ostatnia konferencja, w której udział wzięli trenerzy z różnych poziomów rozgrywkowych polskiej ligi w piłce nożnej. Konferencja odbyła się pod nazwą „Standardy pracy trenera w piłce seniorskiej. Porównanie na poziomie II, III oraz IV ligi!”
Organizatorem, pomysłodawcą, a także jednym z prelegentów sobotniej konferencji trenerskiej był Paweł Szajrych, czyli trener, którego mieszkańcy Pruszcza mogli już poznać, ponieważ od początku sezonu prowadzi nasz lokalny zespół MKS Czarni Pruszcz Gdański. W konferencji wzięło udział kilkunastu szkoleniowców z różnych szczebli rozgrywkowych – od drużyn młodzieżowych po drużyny drugoligowe. Prelegentami, oprócz wspomnianego wyżej Pawła Szajrycha, byli Krystian Ryczkowski oraz Dawid Pędziałek. Konferencja została podzielona na trzy bloki, dzięki którym uczestnicy mogli dowiedzieć się kolejno o standardach pracy na poziomie IV, III oraz II ligi. Każdy z mówców dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat prowadzenia zespołów. Celem konferencji było przede wszystkim wzajemne dzielenie się wiedzą, aby zwiększyć umiejętności trenerskie, a co za tym idzie podnieść jakość sportową w polskiej lidze. Każdy z prelegentów, zapytany na koniec o strach przed obnażeniem swoich strategii przed innymi trenerami, którzy w przyszłości mogliby wykorzystać te informacje przeciwko nim w przyszłych meczach, odpowiedział, że to nie ma żadnego znaczenia, gdyż sztuką nie jest wiedzieć wszystkiego na temat drużyny przeciwnej, natomiast sztuką jest się jej przeciwstawić i przełożyć wnioski na mecz. Każdy z trenerów zauważył, że środowisko trenerskie potrzebuje wzajemnego wsparcia, inspiracji oraz przysłowiowego „ciągnięcia się do góry”.
Trenerem, który jako pierwszy dzielił się z uczestnikami konferencji swoją wiedzą na temat organizacji i zarządzania zespołem seniorskim był trener Szajrych. Omówił on przykładowy mikrocykl treningowy swojej drużyny, przedstawił konkretne elementy gry, nad którymi pracował podczas sezonu, zaznaczał, co jest najważniejsze w pracy trenera, a także podkreślał z jakimi problemami trzeba sobie radzić na czwartym poziomie piłkarskich rozgrywek.
Kolejnym z prelegentów był Krystian Ryczkowski, który obecnie prowadzi zespół Cartusia Kartuzy występujący w III lidze rozgrywkowej. W swojej prelekcji skrupulatnie omówił „DNA zespołu”, które według niego składa się z pięciu pobudek, takich jak: determinacji, organizacji gry, intensywności, nastawienia oraz odwagi zawodników w trakcie meczu. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił również idealny model treningu, złożony z następujących założeń: trenujemy tak jak gramy, zawodnicy w trakcie treningu wykonują wszystko na 100%, piłkarze koncentrują się tylko na działaniach związanych z grą mającą urzeczywistnienie w meczu oraz każdy z graczy trenuje wyłącznie na swojej nominalnej pozycji meczowej. Oprócz tych informacji, tak jak jego przedmówca, zaprezentował uczestnikom przykładowy rozkład treningów w skali tygodnia.
Ostatnią osobą, która występowała przed publicznością na trenerskiej konferencji był Dawid Pędziałek, który do niedawna był głównym trenerem drugoligowego GKS Jastrzębie. W wieku 26 lat został najmłodszym szkoleniowcem na poziomie centralnym w naszym kraju. W trakcie swojego wykładu podzielił się doświadczeniem, które posiadł w trakcie prowadzenia zespołu z południowej części Polski. Przedstawił zakres działania oraz obowiązków sztabu szkoleniowego, zaprezentował szczegółowy plan dnia zawodników. Tak samo, jak jego poprzednicy obznajomił słuchaczy z przykładową strukturą mikrocyklu, a także pokazał, w jaki sposób wyglądała odprawa przedmeczowa.
Była to pierwsza konferencja poświęcona trenerom organizowana przez Pawła Szajrycha, lecz z pewnością nie będzie ona ostatnią.
–Mam nadzieję, że to jest początek fajnego cyklu, nie ukrywam, że chciałbym zmieniać tematykę. W lutym chcielibyśmy zrobić konferencję dedykowaną przygotowaniu indywidualnemu. Mamy zamiar zaprosić trenerów bramkarzy, psychologów, trenerów przygotowania motorycznego, aby mogli się w tym odnaleźć zarówno trenerzy seniorów, jak i grup młodzieżowych. Mam nadzieję, że uda nam się zaprosić fajnych specjalistów. W następnym kroku chcemy zająć się konferencją dedykowaną wyłącznie szkoleniem dzieci, aby potem znów powrócić do seniorskiej piłki. Marzy mi się, żeby były takie trzy szkolenia w ciągu roku. – powiedział Szajrych.
Hubert Karnat