piątek, 19 kwietnia, 2024

Wystawa IPN o ks. Józefie Walągu przed Domem Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim

foto/K.Białke

W Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 19 października br. IPN Gdańsk zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy biograficznej „Ks. Józef Waląg. Uniżać się nie będę…” autorstwa dr. Jana Hlebowicza. 

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w dwóch miejscach:

  • w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku o godz. 10.00 wystawę otworzą prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku oraz arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański,
  • o godz. 12.00 ekspozycja zostanie zaprezentowana w Pruszczu Gdańskim, miejscu wieloletniej pracy duszpasterskiej ks. Józefa Waląga. Wernisaż z udziałem władz miasta, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Krzysztofa Drażby oraz autora wystawy dr. Jana Hlebowicza odbędzie się na placu przed Domem Wiedemanna.

– Jedną z podstawowych misji Instytutu Pamięci Narodowej jest przywracanie pamięci o postaciach, które nie funkcjonują w powszechnej świadomości historycznej i społecznej Polaków, w tym mieszkańców Pomorza Gdańskiego. Jedną z takich osób jest ks. Józef Waląg, którego życiorys łączy ze sobą północ z południem Polski – podkreśla prof. Mirosław Golon. 

– Ks. Józef Waląg (1910-1997) urodził się w małopolskiej wsi Moszczenica. Od 1942 r. był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukawiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 r. należał do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczanego przez komunistów kościelnego Caritasu. Związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole. Przez dekady współtworzył życie religijne i społeczne w Pruszczu Gdańskim. Długie lata parafianie nie znali szczegółów z konspiracyjnej przeszłości swojego proboszcza – mówi dr Jan Hlebowicz.  

– Bohater wystawy jest przedstawicielem pokolenia doświadczonego wojną, niemieckim terrorem, zbrodniami ukraińskich nacjonalistów, obławami NKWD, komunistycznymi kazamatami; pokolenia ludzi stawianych w obliczu trudnych wyborów, których konsekwencje ponosili często przez całe życie – zaznacza Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk.

W lasach biłgorajskich walczyła bardzo dzielnie partyzantka, w której kapelanem był ks. „Góral” [ks. Józef Waląg]. O jego brawurze podczas walk z okupantem żołnierze długo (…) mówili z entuzjazmem – odnotował w swoim pamiętniku ks. Józef Zator-Przytocki.

Zobacz również: