Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Zapytaliśmy burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla o inwestycje, jakie zadziały się w mieście i jakie jeszcze przed nami.
Karolina Białke: Jakie inwestycje zrealizowano w 2024 roku?
Janusz Wróbel: Inwestycji zrealizowanych w 2024 r. było łącznie ponad 100. Najważniejsze to droga do Cieplewa, remont MOPS, nowy budynek TBS ABK na ulicy Aliny, finał budowy sali gimnastycznej z klasami dydaktycznym w SP nr 2, budowa sali z klasami w SP nr 3, specjalistyczne pracownie dydaktyczne w szkołach nr 1 i 4, przebudowa „Małej Jedyneczki” pod kątem dostosowania jej dla potrzeb osób niepełnosprawnych, parking przy ulicy Zastawnej (Faktoria), parking cmentarny przy ulicy Obrońców Pokoju, nowy skate park przy CKiS, budowa nowych oświetleń w całym mieście, w tym w ciągu ulicy Obrońców Westerplatte, nowe place i urządzenia zabawowe (nr SP nr 4 i Park na Faktorii), nowy układ drogowy zadedykowanego poetom i sportowcom: Deyny, Herberta, Sidły. Komara, Malinowskiego, Miłosza, oraz Reymonta i Reya. Nadal dotujemy także zabytki, w tym elewacji przy Grunwaldzkiej 21. Ważną nowością, było wprowadzenie na terenie miasta nowej bezpłatnej linii autobusowej, nr 307. Przekazaliśmy także do Zakładu Nieruchomości Komunalnych dwa miliony złotych na likwidację pieców węglowych.
KB: Jakie inwestycje będą realizowane w latach 2025/2026?
JW: Inwestycje planowane 2025/2026 to głównie układy drogowe ul. Kirkora, Śniadeckiej, Rzewuskiego, przebudowa ul. Norwida, budowa Strzeleckiego, dalsza rozbudowa MOPS, modernizacja boiska piłkarskiego przy ulicy Tysiąclecia, teren rekreacyjny przy ulicy Kasprowicza i Herberta, rozbudowa park&ride przy ulicy Dworcowej o kilkanaście kolejnych miejsc. Bardzo ważnym tematem jest zlecenie projektu, na podstawie opracowanej już koncepcji, nowej szkoły na Osiedlu Bursztynowym i finalizacja rozbudowy biblioteki. W planach są także duże inwestycje oświatowe – na ponad cztery miliony złotych.
KB: Proszę o rozwinięcie informacji odnośnie planu rozwoju linii kolejowej i czy będzie przystanek Cukrownia?
JW: Rozmawiamy z PKP. Kolejarze deklarują, że tor z Gdańska do Pruszcza jest bardzo blisko. Cały czas negocjujemy i mam nadzieję, że wkrótce będę mógł przedstawić więcej szczegółów. Wtedy też wiadomo będzie więcej odnośnie ewentualnego przystanku na Cukrowni.
KB: Na kiedy planowana jest przebudowa ronda Grunwaldzka – Grota Roweckiego?
Grunwaldzka – Grota Roweckiego – Warto pamiętać, że jest to zadanie związane z przebudową drogi krajowej. Konieczna jest w tej sprawie ścisła współpraca z GDDKiA.
KB: Jakie są szanse na realizacje inwestycji na peryferiach miasta, które mogłyby odkorkować miasto, w tym – wiaduktu na Komarowie, drogi i tunelu w Radunicy. Co ze sprawą drogi odciążającej Juszkowo, biegnącej górnym tarasem miasta?
JW: Wiadukt na Komarowie i tunel w Radunicy to przyszłościowe inwestycje, których realizacja zależna jest także od postawy Gminy Wiejskiej Pruszcz Gdański i kolei. Nie zmienia to faktu, że będziemy przygotowywać się projektowo do przedłużenia ulicy PCK w kierunku Radunicy i budowy kolejnego wiaduktu na Os Komarowo.
Na styku Pruszcza i Rotmanki gmina wiejska ma w planach wybudować połączenie ulicy Raduńskiej z Raciborskiego.
KB: Czy jest szansa na usprawnienie ruchu autobusów na trakcie Św Wojciecha choćby przez fragmenty buspasów?
Co do rozbudowania buspasów na Trakcie św. Wojciecha, pytaliśmy Miasto Gdańsk o możliwość fragmentarycznego zastosowania tej metody usprawnienia komunikacji na tym odcinku. Nie dostaliśmy negatywnej odpowiedzi, władze Gdańska zaznaczyły jednak, że realizacja tego projektu, nawet w niewielkiej formie, że względu na uwarunkowania urbanistyczno – komunikacyjne, może być trudnym zadaniem.