niedziela, 25 lutego, 2024

Zatrzymali pijanego kierowcę. Jechał kradzionym autem

Policjanci kryminalni z Pruszcza Gdańskiego zatrzymali 45-letniego mężczyznę, który nietrzeźwy, z sądowym zakazem poruszał się kradzionym autem. Mundurowi powiązali mężczyznę z wcześniejszymi kradzieżami przyczepek samochodowych. Śledczy przedstawili mu 11 zarzutów odpowiadających kwalifikacją prawną jego czynom.

Pod koniec listopada do Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim dotarło zgłoszenie kradzieży samochodu marki Mazda. Policjanci z wydziału kryminalnego zajęli się tą sprawą i zaczęli zbierać niezbędne informacje.

Zawęzili krąg osób podejrzewanych i wytypowali potencjalnego sprawcę – 45-letniego mieszkańca powiatu gdańskiego. Mundurowi ustalili, gdzie może przebywać mężczyzna. Pod koniec ubiegłego tygodnia kryminalni wykorzystując zdobyte informacje wykorzystali moment, gdy wspomniany wyżej 45-latek przemieszczał się skradzionym autem. Stróże prawa uniemożliwili mu dalszą jazdę i zatrzymali.

Już podczas wstępnych czynności okazało się, że mężczyzna nie dość, że jechał skradzionym autem, to był nietrzeźwy (badanie wykazało promil alkoholu w organizmie). Ponadto 45-latek posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Zatrzymany został przewieziony do jednostki, gdzie kryminalni prowadzili z nim dalsze czynności.

Podczas dalszych prac okazało się, że 45-latek może także odpowiadać za kradzież 3 przyczepek samochodowych z terenu powiatu gdańskiego.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie zatrzymanemu 11 zarzutów. Dotyczyły one m.in. kradzieży z włamaniem, kradzieży i kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości pomimo sądowego zakazu. Sąd zastosował wobec 45-latka 3-miesięczny tymczasowy areszt.

Kradzież z włamaniem zagrożona jest karą do 10 lat więzienia, za kradzież jak i za kierowanie pojazdem mimo sądowego zakazu grozi do 5 lat pozbawienia wolności, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przepisy przewidują karę do 2 lat więzienia.

Zobacz również: