poniedziałek, 26 lutego, 2024

Zosia Maczkowska z Kleszczewka nadzieją polskiego kajakarstwa?

Mówią, że talent nie pyta o adres a świetni sportowcy nie zawsze pochodzą z dużych miast. Potwierdza to przykład młodziutkiej mieszkanki miejscowości Kleszczewko na terenie Gminy Pszczółki – Zosi Maczkowskiej, trzynastoletniej kajakarki, która już ma swoim koncie poważne sukcesy w swojej dyscyplinie.

Zosia Maczkowska jest już srebrną medalistką Mistrzostw Polski w Maratonie Kajakowym w kategorii dziewcząt K-1 3000 m. Zdobyła też brązowy medal podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski w kategorii dziewcząt K-1 2000 m, srebrny Medal Międzynarodowych Regat w Sztumie w kategorii dziewcząt K-1 500 m oraz trzy złote medale: Medal Mistrzostw Województwa Pomorskiego kategorii dziewcząt K-1 500 m, Medal Długodystansowych Mistrzostw Województwa Pomorskiego kategorii dziewcząt K-1 1000 m oraz Mistrzostw Polski Juniorów Smoczych Łodzi na różnych dystansach. Jednak jak sama przyznaje, najcenniejszym sukcesem było zajęcie 5 miejsca podczas Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, gdzie po raz pierwszy wystartowała w kategorii młodziczek z dużo starszymi i już tytułowanymi zawodniczkami.

Zofia Maczkowska od 4 klasy szkoły podstawowej uczęszcza do klasy żeglarskiej w Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku. Od zawsze pasjonowało ją przebywanie na otwartej przestrzeni, żywioły wody i wiatru. W piątej klasie Zosię uziemiła (i to dosłownie) pandemia. Z pomocą przyszły zajęcia sportów wodnych Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego i trener Grzegorz Kwiatkowski.

To właśnie pod opieką GZSiSS Zosia oprócz kajakarstwa poznała takie dyscypliny jak smocze łodzie i wiosłowanie na deskach SUP. W klasie szóstej Dyrekcja Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku umożliwiła jej wspólne treningi pod okiem trenera wraz z grupą najlepszych kajakarzy i kajakarek z klasy ósmej. Jak sama przyznaje, przełomowym momentem w jej młodej karierze była zmiana klubu na Młodzieżowy Międzyszkolny Klub Sportowy „Gdańskie Lwy”.

Zosia zdaje sobie sprawę z tego, że kajakarstwo to ciężki sport, ale jednocześnie uważa, że jest bardzo wszechstronny. Wie, że dobra kajakarka powinna być silna, wytrzymała i wygimnastykowana, a do tego bardzo skoordynowana z dużymi umiejętnościami równowagi przestrzennej. Obecnie Zosia trenuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku oraz MMKS Gdańskie Lwy pod okiem trenera Grzegorza Kwiatkowskiego oraz współpracującego z nim instruktora Wojtka Ostrowskiego. Treningi odbywają się 6-8 razy w tygodniu. W okresie zimowym zajęcia obywają są na siłowni, sali ergometrów wioślarskich i spinningowych oraz na sali gimnastycznej. Do tego dochodzi regularne bieganie oraz doskonalenie umiejętności pływania kraulem i grzbietem na pływalni. W okresie od marca do października treningi odbywają się na wodach Motławy i Martwej Wisły.

Marzeniem Zosi jest zdobycie w przyszłości złotego medalu olimpijskiego w kajakarstwie.

źródło/foto/UG Pszczółki

Zobacz również: