wtorek, 26 września, 2023

Rusza pomoc dla Ukrainy

foto.MSWiA

Dobro wraca. Trudno zachować obojętność, gdy ludziom tuż za naszą wschodnią granica dzieje się krzywda, gdy muszą uciekać z własnych domów przed rakietami i rosyjskim wojskiem. Rusza pomoc dla uchodźców na terenie powiatu gdańskiego.

Materiał będziemy uzupełniać o kolejne informacje gdzie zgłaszać się z pomocą, z informacją co jest potrzebne.

Gmina Pszczółki

Gmina Pruszcz Gdański

Osoby, które chcą i mogą pomóc prosimy o dołączenie do naszej akcji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Do urzędu można przynosić żywność długoterminową (nie w szkle), środki czystości, nowe ręczniki, koce i śpiwory, leki przeciwbólowe, opatrunki itp. Urząd Gminy Pruszcz Gdański czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30 (w środy od 9:00 do 17:00).

We wtorek o godz. 19:00 przed Urzędem Gminy Pruszcz Gdański w Juszkowie (ul. Zakątek 1) odbędzie się wiec poparcia dla Ukrainy. Będzie tu również stacjonowało STANOWISKO INFORMACYJNE dla uchodźców. Będą również przyjmowane dary, a więc leki, artykuły higieniczne, żywność itd.

Ważne informacje dla osób, które chcą prywatnie udzielić schronienia uchodźcom z Ukrainy:- Wolny lokal należy zgłosić poprzez formularz lub telefonicznie:Andrzej Chmielewski, tel.: 602 629 055, link do formularza dla osób chętnych udostępnić lokum: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfU0mjHLbQnAd…/viewform– Jesteśmy w stanie pomóc Państwu, organizując np. materace, pościel, koce, żywność, leki, środki higieny. Zapotrzebowanie można zgłosić telefonicznie: Andrzej Chmielewski, tel.: 602 629 055

Gmina Kolbudy

Gmina Kolbudy aktywnie włącza się do akcji pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przybywają do naszego kraju. Od poniedziałku 28 lutego rozpoczynamy koordynowaną przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zbiórkę. Przyda się żywność z długim terminem przydatności do spożycia ( jak np. makarony, konserwy, kasze, ryż) a także środki czystości, nowa odzież czy materiały opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Koce, pościele, kołdry, poduszki, ręczniki, termosy czy kubki termiczne to także przedmioty niezbędne osobom, które cały swój dobytek pozostawiły za granicą. Wymienione powyżej materiały dostarczać można do GOPS w Kolbudach oraz Urzędu Gminy Kolbudy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. Zadbamy o to, aby Państwa pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących. Mieszkańcy naszej gminy wielokrotnie dowiedli, że mają wielkie serce i chętnie niosą pomoc osobom w potrzebie. Jesteśmy pewni, że również w tej szczególnej sytuacji wspólnie okażemy naszą solidarność. Dodatkowe informacje na temat zbiórki uzyskać można w godzinach pracy urzędu pod numerem (58) 682 72 89

Powiat gdański

Wspólnie z Wójtami wszystkich gmin naszego powiatu oraz Burmistrzem Miasta Pruszcz Gdański starostwo powiatowe w Pruszczu Gdańskim włącza się w pomoc dla Ukrainy. Od najbliższego poniedziałku tj. 28.02 dary dla Ukrainy można składać w:urzędach gmin w godzinach pracy urzędów, starostwie powiatowym w godz. 7:00 – 19:00, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w godz. 7:00 – 18:00, Zespole Szkół Rolniczych w Rusocinie w godz. 7:00 – 20:00.

Potrzebne są nowe: odzież, ręczniki, pościel, żywność (nie w słoikach) z długim terminem przydatności do spożycia, środki czystości, środki opatrunkowe, chemia domowa, wszystko co uznacie za przydatne dla osób, które uciekając z domów niewiele mogły ze sobą zabrać.

Jeśli dysponują Państwo mieszkaniami lub lokalami i możecie zapewnić zakwaterowanie dla Ukraińców, prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.office.com/r/krk0kVd5Ek lub kontakt telefoniczny do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego: tel. 58 773 12 84 / 58 773 12 93Wkrótce zostanie uruchomione wspólne dla wszystkich naszych samorządów konto bankowe „Dla Ukrainy”. Zgromadzone środki finansowe w całości zostaną przekazane na pomoc dla mieszkańców Ukrainy.

Miasto Pruszcz Gdański

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego ogłosił w poniedziałek szczegóły pomocy dla uchodźców. W Centrum Kultury i Sportu ruszyła zbiórka rzeczy, niezbędnych na Ukrainie, według listy dostarczonej przez Konsula Ukrainy. Miasto jest gotowe do przyjęcia uchodźców, pierwsi już są w drodze. W sprawie pomocy rzeczowej i osobowej należy obecnie kontaktować się z Panem Leszkiem Kłodnickim tel: 726 160 726 mail gcrum@pruszcz-gdanski.pl Lista potrzebnych rzeczy:- wyposażenie wojskowe, apteczki (opatrunki,gumy spręzyste JGUT, typ SWAT, nieopancerzony leikoplay), marker, rękawiczki medyczne, rurka nazofaringalna, plastry wczesnogojące, opaski hemostatyczne, leki przeciwwirusowe i przeciw grypie, lekarstwa na trawienie, śpiwory, koce, plecaki medyczne, baterie, termometry elektroniczne. Poszukiwani są wolontariusze do pomocy psychologicznej. Więcej szczegółów wkrótce.

Zweryfikowane zbiórki pieniężne

Można naszych przyjaciół z Ukrainy wesprzeć finansowo przez zbiórki pieniężne. Warto jednak skorzystać ze sprawdzonych zbiórek organizowanych przez uznane organizacje pomocowe. Link do strony jest TU

Fundacja Kobiety Pomorza

Poseł na Sejm RP Magdalena Sroka wraz z Fundacją Kobiety Pomorza organizuje zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy. Zbieramy: apteczki pierwszej pomocy, środki opatrunkowe oraz leki przeciwbólowe, pieluszki i chusteczki nawilżane dla dzieci, środki higieny osobistej, jedzenie z długim terminem przydatności, śpiwory, koce, koce termiczne, pościele Szczegóły na plakacie! Wymienione rzeczy można dostarczać do biura poselskiego od pon do pt w godzinach 9:00-15:00.

Fundacja Bursztynowym Szlakiem i Liceum Spartakus

Na wniosek Dyrektora LOM SPARTAKUS w Gdańsku i decyzją Zarządu Fundacji BURSZTYNOWYM SZLAKIEM z dnia 26.02.2022 r. OŚWIADCZAMY, iż z uwagi na kryzysową sytuację Narodu Ukraińskiego – wszyscy nasi uczniowie narodowości ukraińskiej zostają zwolnieni z obowiązku płatności czesnego. Dodatkowo, każdy uczeń przybywający z Ukrainy, który zechce podjąć naukę w naszej szkole zostanie przyjęty i zwolniony z opłat czesnego. Uczniowie z Ukrainy objęci zostaną pomocą psychologiczno- pedagogiczną i wsparciem w nauce języka polskiego. Osoby narodowości ukraińskiej zainteresowane zapisaniem dziecka do szkoły mogą kontaktować się mailowo: gdansk@liceumspartakus.pl lub telefonicznie: 58/305 34 99. Więcej na stronie: www.liceumspartakus.pl

OSP Zblewo

W naszej remizie otwieramy miejsce zbiórki rzeczy niezbędnych dla ludzi z Ukrainy. Najpotrzebniejsze rzeczy:

– podstawowe środki higieny (podpaski, pampersy, chusteczki, szampon, mydło, pasta do zębów, szczoteczki, szczotki do włosów, maszynki do golenia itd.)

– podstawowe środki medyczne (opatrunki, środki do dezynfekcji itd.)

– kurtki, rękawiczki, ciepłe skarpety, śpiwory, koce, poduszki, pościel, ręczniki. – żywność z długim terminem przydatności

– mleko modyfikowane Bebiko 1, 2, 3

Wszystko to prosimy dostarczyć do naszej remizy: – niedziela w godz. 12-15 – poniedziałek 6-14 oraz 18-20 – wtorek 6-14 Gdyby chcieli Państwo dostarczyć dary w innych godzinach prosimy o kontakt przez wiadomość. Jeśli ktoś z Państwa chciałby ofiarować jakieś dary lecz nie ma możliwości przywiezienia tego do nas prosimy o wiadomość na Facebooku, a my odbierzemy je od państwa z terenu naszej gminy. Planowany transport na wtorek w godzinach popołudniowych. Dlatego prosimy mieszkańców o jak największą mobilizację, aby rzeczy czym prędzej dotarły na granicę. Jeśli zajdzie taka potrzeba zbiórka zostanie wydłużona lub będziemy organizować kolejne.

Ryszard Kasyna Biskup Pelpliński

– Stojąc w obliczu szaleństwa wojny na Ukrainie, odczuwamy niepokój i troskę, ale też wierzymy, że Bóg jest większy i silniejszy od zła. W naszych sercach jest solidarność i wola pomocy wobec tych, którzy cierpią w wyniku agresji i inwazji. W związku z powyższym proszę, aby w każdym kościele i kaplicy w diecezji pelplińskiej modlono się codziennie w intencji pokoju. Ta modlitwa niech stanie się również naszą osobistą i rodzinną – oświadczył biskup – Dzisiaj oraz w Środę Popielcową na zakończenie Mszy Świętych odśpiewamy Suplikacje, prosząc Miłosiernego Boga o zmiłowanie oraz obronę od powietrza, głodu, ognia i wojny. Ponadto Środa Popielcowa – zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka – niech będzie także dniem postu w intencji pokoju. Siostry i Bracia, jestem przekonany, że w każdym z nas jest również potrzeba wyrażenia solidarności z potrzebującymi naszego wsparcia w materialny sposób. Stąd dzisiaj i w najbliższą środę po Mszach Świętych organizujemy zbiórkę do puszek na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie, a zwłaszcza dla uchodźców, którzy przybędą, szukać schronienia w Polsce. Akcję pomocy będzie koordynować Caritas diecezjalna wraz z Caritas Polska. Jako diecezja przygotowujemy się również do przeznaczenia miejsc, w których mogliby zostać przyjęci uchodźcy z Ukrainy, a ponadto wszystkie środki zebrane w ramach corocznej, wielkopostnej akcji „Skarbonka Miłosierdzia”, zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom.

Biuro senatorskie Ryszarda Świlskiego

W biurze senatorskim Ryszarda Świlskiego w Pruszczu Gdańskim zostanie uruchomiony punkt wsparcia dla społeczności ukraińskiej. Będzie można uzyskać m.in. pomoc prawną, bytowo-logistyczną czy w zakresie tłumaczeń. Kontakt telefoniczny 24/7:+48575070635

Biuro przy ul.Chopina 28/112 jest czynne w poniedziałek, środę i piątek 11:00-17:00, poza tymi godzinami po uprzednim kontakcie telefonicznym.

W biurze prowadzona będzie również zbiórka materiałów rzeczowych, które następnie zostaną przekazane do Uniwersytetu Gdańskiego w ramach akcji Studenci dla Ukrainy.

Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:

1. Jedzenie o długim terminie przydatności (mąka, makaron, ryż, kasza, cukier, olej, czekolada, ciastka, batony, wafelki itp.)

2. Produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania

3. Żywność puszkowana

4. Chleb typu pumpernikiel

5. Jedzenie dla dzieci i niemowląt o długim terminie przydatności (np. mleko w proszku, zupki jarzynowe typy Gerber itp.)

6. Środki higieny osobistej (tampony, podpaski, szczoteczki i pasta do zębów, mydło, żel pod prysznic, szczotka/grzebień do włosów itp.)

7. Środki higieny dla dzieci (np. pampersy, chusteczki nawilżane)

8. Ubrania – dla dzieci i dorosłych w dobrym stanie.

9. Czapki, rękawiczki, szaliki, bielizna itp.

10. Elektronika (powerbanki, latarki itp.)

11. Karimaty, śpiwory, koce – wyprane, jeśli używane.

12. Wody butelkowane.

13. Artykuły plastyczne, przytulanki (nie muszą być nowe ale w dobrym stanie – bez dziur, wyprane)

Zobacz również: