środa, 4 października, 2023

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mierzeszynie

foto/UG Trąbki Wielkie

10 listopada 2021, w wigilię Święta Niepodległości, mieszkańcy Mierzeszyna zorganizowali obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18:00 Mszą świętą w intencji Ojczyzny i Polonii. Po nabożeństwie mieszkańcy oraz goście przeszli na Plac Niepodległości gdzie została wciągnięta na maszt flaga RP i odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Następnie został odsłonięty Pomnik Niepodległości, pamiątkowa tablica oraz zrobione zostało rodzinne zdjęcie. Trzecią część obchodów stanowił Koncert Patriotyczny w świetlicy wiejskiej z poczęstunkiem przygotowanym przez mieszkańców. Na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mierzeszynie (Konrad Wiśniewski, Maja Brzoskowska i Julia Meier) oraz młodzi artyści: Maria Flisikowska z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie, mieszkańcy Mierzeszyna: Wiktor i Krystian Mazurowie – uczniowie, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdańsku, Eugenia Mazur oraz Chór Santo Bartolomeo, który poprowadził publiczność do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Warto podkreślić, że Pomnik Niepodległości w całości powstał dzięki społecznej pracy i ofiarności dziesiątek mieszkańców i przyjaciół Mierzeszyna, począwszy od 2018 roku. W tym roku Stowarzyszenie Wyżyna Gdańska z Mierzeszyna oraz parafialny Chór Santo Bartolomeo napisali projekt „PiszeMY DLA MIERZESZYNA I POLONII”. Projekt uzyskał poparcie partnerów: Sołectwo Mierzeszyn, OSP KSRG Mierzeszyn, Maria, Władysław Ornawscy, Parafia Mierzeszyn, Klubu Seniora w Mierzeszynie, Szkoła Podstawowa w Mierzeszynie, Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich. W ten sposób mieszkańcy pozyskali z Akumulatora Społecznego środki, które pozwoliły na przeprowadzenie prac wykończeniowych Pomnika Niepodległości. Pozyskane środki pozwolą również na napisanie listów-serdecznych pozdrowień do 30 skupisk Polonii na całym świecie.

Na uroczystość mieszkańcy Mierzeszyna zaprosili przedstawicieli władz gminnych z Wójtem Błażej Konkol i Przewodniczącym Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniew Leszczyński na czele, Radnych Gminy Trąbki Wielkie, Radnych Powiatu Gdańskiego: Dorota Bąk, Józefa Srokę, Tomasza Kempę. Na obchodach w Mierzeszynie gościli również: Poseł na Sejm RP Magdalena Sroka oraz Ryszard Rywacki Dyrektor DPS „Leśny” z Zaskoczyna, Zbigniew Żejmo – projektant fototapety dla Biblioteki w Mierzeszynie oraz dziesiątki mieszkańców i przyjaciół Mierzeszyna.

Zobacz również: