poniedziałek, 4 marca, 2024

Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich wracają po pandemii. Wkrótce premiera

foto/Karolina Białke

Ci którzy się tu urodzili i mieszkali przez całe życie i Ci, którzy przybyli tuż po wojnie – Polacy i Niemcy. Katolicy i protestanci. Sąsiedzi. Razem odnajdowali się w trudnej, powojennej rzeczywistości w niezwykłej przestrzeni, jaką jest Gmina Trąbki Wielkie leżąca na styku kilku kultur i regionów. 

To o nich opowiada cykl filmów „Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich”. Premiera pierwszych pięciu odcinków odbyła się w dniu 1 grudnia 2017 roku. Wystąpili w nich: Agnieszka i Helena Kinder z Trąbek Wielkich, Gertruda Goyke z Postołowa,Rozalia Konieczna z Sobowidza, Jadwiga i Paweł Schützmann z Granicznej Wsi oraz Bronisław Marszałek z Rościszewa. 

Rok później, 6 października odbyła się premiera kolejnych czterech odcinków, których bohaterami byli: Władysław Gajęcki z Domachowa, Mieczysława Stosio z Mierzeszyna, Helena Gordon z Warcza oraz Agata Halba z Trąbek Wielkich.

W roku 2020 powstały kolejne cztery części. W filmach wystąpili: Krystyna Idem z Sobowidza, Janina Danuta Gołaszewska – Sieczko z Kłodawy, Stanisław Landowski z Kłodawy, Benedykt Brandt z Gołębiewa Wielkiego.

Rok 2021 przyniósł zmiany i ze względu na pandemię prace nad serią zostały wstrzymane. Ale wszystko co złe minęło i produkcję można było wznowić.

foto/Karolina Białke

18 marca 2022 roku (piątek) o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich odbędzie się pokaz filmów z najnowszej serii cyklu „Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich”, w których wystąpią:
– Aleksandra Bodo z Kłodawy,
– Hildegarda i Marian Jaszczykowie z Gołębiewa Wielkiego,
– Tadeusz Kotula z Ełganowa.
Filmy te poprzedzi odcinek specjalny cyklu poświęcony ks. Edwardowi Szymańskiemu, w którym na jego temat wypowiadać się będą: Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, Radny Powiatu Gdańskiego Józef Sroka i Szafarz Piotr Pijanowski.

Poznamy kolejne historie z czasów przedwojennych, wojennych i powojennych. I zachowamy je w pamięci dla tych, którzy przyjdą po nas. Cykl notacji „Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich” to niespotykanego rodzaju dokument historyczny, realizowany przez Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola oraz i dziennikarzy redakcji www.polnocna.tv oraz www.strefahistorii.pl w składzie: Aneta Duraj, Karolina Łucja Białke, Paulina Kucina, Michał Antczak. Wsparcie merytoryczne projektowi zapewnili historycy i regionaliści Bartosz Gondek i Marek Kozłow. 

Trzeba posłuchać. Trzeba zobaczyć. Trzeba zapamiętać. 

Zobacz również: