poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Będzie konkurs na flagę Kociewia

Kociewianki.foto/Ewa Macholla – Jacewicz

Kociewie nie ma jeszcze własnej flagi, ale już niedługo może się to zmienić. Wszystko za sprawą ogłoszonego właśnie konkursu na jej projekt. Termin na dostarczenie prac upływa 1 sierpnia 2022 r. Zwycięzca może wygrać bon podarunkowy o wartości 4 tys. zł.

Organizatorem konkursu jest nieformalna grupa Kasztelania Bytońska działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni.

Flaga Kociewia ma stać się jednym z symbolicznych elementów tożsamości Kociewiaków, przede wszystkim wykorzystywanym w celach promocyjnych i popularyzatorskich podczas regionalnych imprez. Inicjatywa jej stworzenia nie jest nowa. Pomysł ten narodził się po 2. Walnych Plachandrach Kociewskich, czyli zlocie mieszkańców i sympatyków Kociewia, który odbył się latem 2019 r.

– Projekt flagi miał być wyłoniony w konkursie otwartym, jednak z powodu pandemicznych ograniczeń nie udało się wówczas sprawy flagi doprowadzić do finału. Ale jest na to szansa właśnie teraz – informuje Tomasz Damaszk z Kasztelanii Bytońskiej.

Pierwsze robocze spotkanie odbyło się 24 maja 2022 r. Samorządowcy i działacze regionalni zebrali się w siedzibie Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie, by przedyskutować sprawę flagi Kociewia. Doprecyzowano wtedy regulamin i powołano komisję konkursową.

– Jesteśmy więc gotowi, by ogłosić ten wyjątkowy konkurs. Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Kociewia, by włączyli się w tę inicjatywę – dodaje Tomasz Damaszk.

Jakie są zasady konkursu?

Konkurs ma charakter otwarty, przy czym każdy z jego uczestników może zgłosić tylko jeden projekt flagi. Co ważne, flaga powinna się o jednoznacznie kojarzyć się z regionem Kociewia, nawiązywać do jego herbu, tradycji, kultury oraz przyrody.

Warunkiem udziału w konkursie jest dostarczenie projektu, wykonanego w formie papierowej lub na nośniku elektronicznym (plik .pdf lub .jpg) o maksymalnym rozmiarze nieprzekraczającym formatu A3. Powinien on również uwzględniać podstawowe zasady tworzenia herbów, flag, sztandarów i pieczęcie jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Dodatkowo, do projektu należy dołączyć opis flagi, zawierający uzasadnienie nawiązania do historii i tradycji ziemi kociewskiej oraz powodów użycia poszczególnych barw i symboli.

Pracę wraz z oświadczeniem o udziale w konkursie należy dostarczyć do 1 sierpnia 2022 r. do siedziby Publicznej Szkoły Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni lub przesłać na jej adres: ul. Kasztelańska 3, 83-210 Zblewo z dopiskiem „Konkurs na flagę Kociewia”.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 28 sierpnia 2022 r. Zwycięzca otrzyma bon podarunkowy o wartości 4 tys. zł.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ. W razie pytań i wątpliwości dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać pod adresem mailowym: tdamaszk@gmail.com lub nr tel. 509 682 738.

*  *  *

Patronat honorowy nad inicjatywą objęli marszałkowie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz trzech kociewskich starostów z Tczewa, Starogardu Gdańskiego i Świecia.

Zobacz również: