czwartek, 28 września, 2023

Który wieniec dożynkowy zwycięży?

Do 12 września można przesyłać zgłoszenia wieńców dożynkowych, a o tym, który z nich jest najładniejszy, przekonamy się już 18 września podczas Pomorskiego Święto Plonów – Dożynek Wojewódzkich w Debrznie. Przygotowywanie wieńców dożynkowych to staropolska tradycja.

– Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest przez Województwo Pomorskie już od kilkunastu lat. Ocena wieńców oraz rozstrzygnięcie konkursu odbywa się zawsze podczas Dożynek Województwa Pomorskiego, które w 2022 r. odbędą się w Debrznie pod hasłem „Pomorskie Święto Plonów – Dożynki Wojewódzkie”. Konkurs ma na celu nie tylko promocję dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi, ale także aktywizację mieszkańców naszego regionu i zachęcenie do podejmowania działań służących zachowaniu lokalnych tradycji.

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. – To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów – mówi Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe i wyróżnienia.

Termin zgłoszeń upływa 12 września 2022 r. Aplikacje można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub drogę elektroniczną do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Oczywiście serdecznie zachęcam panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu starogardzkiego do wzięcia udziału w konkursie, tym bardziej, że wykonywane przez nie wieńce są przepiękne – zachęca Kazimierz Chyła, starosta starogardzki. – Co roku możemy przecież podziwiać niezwykłe prace podczas dożynek powiatowych, które od lat odbywają się w Bolesławowie.

Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

info/foto/Ewa Macholla – Jacewicz

Zobacz również: