sobota, 20 kwietnia, 2024

Nowy sprzęt dla okulistyki w Kociewskim Centrum Zdrowia

Kociewskie Centrum Zdrowia/okulistyka/

Nowy sprzęt dla okulistyki Kociewskiego Centrum Zdrowia to kolejny krok w kierunku poprawienia jakości świadczonych usług dla pacjentów starogardzkiego szpitala.

Koherencyjna Tomografia Optyczna (w skrócie OCT) to badanie mające na celu diagnostykę i leczenie chorób oczu. W pierwszych dniach nowego roku do Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim dotarł najnowszy sprzęt okulistyczny pozwalający wykonywać te bardzo skomplikowane i ważne w kontekście leczenia chorób oczu badania. Warto zaznaczyć, że zakupiony został ze środków własnych szpitala za niebagatelną sumę 176 000 złotych.

-Skaner laserowy, którym jest właśnie OCT, pozwala ocenić zarówno przód oka, jak również siatkówkę, czyli jego dno. Wykorzystywany jest w diagnostyce rogówki, tęczówki, soczewki, jaskry oraz nerwu wzroku i plamki, potocznie zwanej żółtą. To właśnie zwyrodnienia plamki wynikające najczęściej z wieku, czyli choroba AMD, jest możliwa do rozpoznania i bardzo dogłębnej diagnozy dzięki urządzeniu jakim jest OCT” – mówi Kierownik Oddziału Okulistycznego Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., dr n. med. Jan Staniewicz.

Doktor Staniewicz wskazuje również na fakt, że dzięki tej aparaturze możliwe jest kontrolowanie, czy badana plamka jest zdrowa, czy występują jakiekolwiek zaburzenia i w wypadku ich wykrycia, o wiele łatwiejsza jest ich klasyfikacja oraz skierowanie do terapii.

Dzięki nowemu sprzętowi możliwe jest również badanie Angio OCT, czyli nieinwazyjna, bezkontaktowa metoda oceny naczyń krwionośnych oka bez konieczności podawania kontrastu – co jest szczególnie ważne podczas diagnostyki dzieci oraz kobiet w ciąży. „Pozwala ona wniknąć w jeszcze głębsze warstwy dna oka, czyli pod siatkówkę, pozwala ocenić stan błony naczyniowej i ją leczyć”. – mówi okulista.

Zakup tak ważnego sprzętu, z punktu oferowanych i świadczonych przez szpital usług, jest tym ważniejszy, iż Kociewskie Centrum Zdrowia realizuje dzięki tej inwestycji program „Leczenie wysiękowej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych przeciwciała monoklonalnego ANTY-VEGF”. Posiadanie i wykorzystywanie w terapii tak ważnego i nowoczesnego sprzętu pozwala na jeszcze bardziej profesjonalne zaopiekowanie się zgłaszającymi się do naszego Szpitala pacjentami.

OCT wykorzystany będzie również w diagnostyce i leczeniu operacyjnym jakim jest zabieg witrektomii czyli mikrochirurgiczny zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej, których rocznie starogardzcy specjaliści wykonują ponad 300.

źródło/KCZ

Zobacz również: