W styczniu w starostwie powiatowym w Starogardzie Gdańskim podpisano w ramach Rady Interesariuszy porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Starogardzkim a Pomorską Szkołą Wyższą. Teraz widać pierwsze efekty wspólnych działań.
W siedzibie uczelni odbyło się spotkanie, na którym władze uczelni na czele z rektorem Jakubem Kuflem opowiedziały o najbliższych planach.
– Zamierzamy wzmocnić elementy specjalizacyjne w zakresie mediacji i zarządzania w administracji – przyznaje Jakub Kufel – Chcemy również rozwijać się naukowo, organizując konferencje i sympozja naukowe. Reagujemy na sytuację w Ukrainie, dlatego z myślą o obywatelach Ukrainy postanowiliśmy uruchomić lektorat z języka polskiego.
Rada Interesariuszy, która została powołana, ma m.in. za zadanie opiniowanie programu oraz jakości kształcenia. Kierunki, które oferuje uczelnia, są kierunkami praktycznymi i władzom PSW zależy na tym, by je upraktycznić poprzez rozszerzenie wachlarza praktyk studenckich. Do współpracy uczelnia zaprosiła m.in. Powiat Starogardzki, Powiatowy Urząd Pracy, Areszt Śledczy, Kociewskie Centrum Zdrowia, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców oraz Polpharmę.
Plany uczelni wysoko ocenia obecny na spotkaniu wicestarosta Patryk Gabriel, który zadeklarował wsparcie przy organizacji chociażby wydarzeń naukowych, a także współpracę przy tworzeniu nowych kierunków studiów.
Jak zdradził rektor Kufel, uczelnia przygotowuje się do uruchomienia dwóch nowych kierunków – administracji II stopnia oraz bezpieczeństwa wewnętrznego. Stosowny wniosek został złożony do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Obecnie PSW oferuje studia I stopnia z zakresu pedagogiki, logistyki oraz administracji, a także studia podyplomowe skierowane głównie do nauczycieli – etykę i zarządzanie oświatą.
– Cały czas uwzględniamy potrzeby rynku i myślimy też o otworzeniu dodatkowych kierunków, takich jak zarządzanie oraz psychologia – dodaje rektor.
Przypomnijmy, że porozumienie w ramach Rady Interesariuszy zakłada:
– udział we wspólnych programach badawczych,
– współpracę przy organizacji tematycznych konferencji i seminariów naukowych,
– publikację opracowań i analiz w materiałach pokonferencyjnych,
– współpracę przy tworzeniu programów nauczania, nowych kierunków studiów
i specjalności oraz przedmiotów fakultatywnych w ramach kierunku studiów,
– wymianę doświadczeń poprzez wspólne spotkania w ramach Rady Interesariuszy,
– inicjowanie działań prowadzących do zorganizowania i przeprowadzania zawodowych praktyk studenckich dla studentów
– organizację szkoleń, kursów i studiów podyplomowych.
Strony podpisały również porozumienie w sprawie przyjęcia studentów #PSW na praktykę. Dotyczy to studiów na poziomie I oraz II stopnia.
Autor/Ewa Macholla – Jacewicz