czwartek, 28 marca, 2024

Powiat starogardzki: Jak możemy pomóc Ukrainie?

AKTUALIZACJA

Obecnie potrzebne są śpiwory, koce, a także artykuły higieniczne i medyczne, jak opatrunki. Te rzeczy można przekazywać: do Stowarzyszenia „Można Inaczej” przy alei Wojska Polskiego, Filemon Kocia Kawiarnia przy ul. Hallera oraz parafii św. Wojciecha.

OSP Zblewo

W naszej remizie otwieramy miejsce zbiórki rzeczy niezbędnych dla ludzi z Ukrainy. Najpotrzebniejsze rzeczy:

– podstawowe środki higieny (podpaski, pampersy, chusteczki, szampon, mydło, pasta do zębów, szczoteczki, szczotki do włosów, maszynki do golenia itd.)

– podstawowe środki medyczne (opatrunki, środki do dezynfekcji itd.)

– kurtki, rękawiczki, ciepłe skarpety, śpiwory, koce, poduszki, pościel, ręczniki. – żywność z długim terminem przydatności

– mleko modyfikowane Bebiko 1, 2, 3

Wszystko to prosimy dostarczyć do naszej remizy: – niedziela w godz. 12-15 – poniedziałek 6-14 oraz 18-20 – wtorek 6-14 Gdyby chcieli Państwo dostarczyć dary w innych godzinach prosimy o kontakt przez wiadomość. Jeśli ktoś z Państwa chciałby ofiarować jakieś dary lecz nie ma możliwości przywiezienia tego do nas prosimy o wiadomość na Facebooku, a my odbierzemy je od państwa z terenu naszej gminy. Planowany transport na wtorek w godzinach popołudniowych. Dlatego prosimy mieszkańców o jak największą mobilizację, aby rzeczy czym prędzej dotarły na granicę. Jeśli zajdzie taka potrzeba zbiórka zostanie wydłużona lub będziemy organizować kolejne.

Treść będziemy aktualizować w miarę pojawiania się konkretów.

Punkty zbiórki w Starogardzie Gdańskim.

Wiele miejsc i punktów zbiórek znajduje się też na facebookowym profilu Kociewie Łagodna Kraina

Tak w skrócie można podsumować tematykę zwołanego w trybie pilnym konwentu starosty z udziałem prezydenta, burmistrzów i wójtów powiatu starogardzkiego. Samorządy zadeklarowały konkretną pomoc, a także wskazano kierunki wspólnych działań.

– Głównym naszym założeniem jest to, abyśmy działali wspólnie, ale w sposób skoordynowany. Zadeklarowałem, że nasz Wydział Zarządzania Kryzysowego będzie koordynatorem wszelkich działań. Dzięki temu działania będą dopięte organizacyjnie, bo zdajemy wszyscy trudną próbę. Jako starosta zapewniam, że można na nas liczyć – mówi starosta Kazimierz Chyła. Każda z gmin przedstawiła liczbę miejsc, jeśli chodzi o potencjalną bazę noclegową. Są to nie tylko jednostki typowo gminne, jak hale gimnastyczne, czy ośrodki kultury, sportu, ale także miejsca, które zadeklarowały prywatne osoby oraz przedsiębiorcy. W trakcie tworzenia jest specjalna baza takich miejsc.

– Musimy wesprzeć osoby, które trafią do naszego kraju – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel – Musimy jednak brać pod uwagę barierę językową i konieczne będzie skorzystanie z potencjału nauczycieli języka rosyjskiego, który jest często znany Ukraińcom. Musimy zwrócić uwagę na takie, wydawałoby się, drobne rzeczy jak właśnie język. Jest to czasem bariera, która bardzo blokuje kontakt przy załatwianiu najbardziej prozaicznych spraw.

Autor/Ewa Macholla – Jacewicz

Zobacz również: