środa, 11 września, 2024

Powiat starogardzki walczy z gruźlicą

foto/powiat starogardzki

W dniach 1-10 grudnia obchodzone są Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.

Dawniej gruźlica była chorobą powszechną, w ostatnich latach znowu stała się niebezpieczna. Co niepokojące, w Polsce radzimy sobie z nią gorzej niż inne kraje europejskie.

Warto pamiętać, że gruźlica jest ściśle powiązana z warunkami życia. Sprzyjają jej:

– niedożywienie,

– złe warunki mieszkaniowe

– złe warunki sanitarne

Dawniej była uważana za „chorobę biedy”. Obecnie gruźlica występuje w różnych środowiskach przy spadku odporności, który może wynikać z:

– prowadzenia intensywnego stylu życia,

– pośpiechu,

– przepracowania,

– stresu,

– ogólnego osłabienia organizmu.

Gruźlica jest obserwowana również u młodych osób, którzy poświęcając się pracy zawodowej i zaniedbują przy tym odpoczynek, pełnowartościowe odżywianie, czy też nadużywają używek.

W Polsce mimo iż rejestruje się tendencje spadkową, to zapadalność na gruźlicę jest dwa razy większa niż w krajach Europy Zachodniej! W naszym kraju na gruźlicę umiera do 1000 osób rocznie, a na całym świecie około 1,5 miliona ludzi!

Powiat Starogardzki realizuje w Kociewskim Centrum Zdrowia przedsięwzięcie oceniane mianem #WielkiegoProjektu, który dotyczy modernizacji i przebudowy oddziałów świadczących usługi pacjentom obciążonym chorobami cywilizacyjnymi. Istnieją choroby cywilizacyjne, które są związane ze zbyt łatwą dostępnością niektórych dóbr i tu należy wymienić m.in. miażdżycę czy cukrzycę. Do innego typu chorób cywilizacyjnych będzie zaliczała się gruźlica!

W ramach #WielkiegoProjektu w starogardzkim szpitalu powstał nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej, z czterema pracowniami: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, RTG oraz USG, który funkcjonuje już od ponad roku. Badania, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu gruźlicy to m.in. RTG klatki piersiowej.

Z okazji Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc warto więcej się dowiedzieć o tych chorobach i udać się na kontrolną wizytę lekarską, a przy niepokojących objawach – obserwowanych u siebie lub osób z bliskiego otoczenia – wykonać badania laboratoryjne.

Zobacz również: