niedziela, 26 maja, 2024

Bezpieczniej na gdańskich drogach?

Gdańsk. Ul.Kartuska na odcinku od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul.Nowatorów. Nz. Skrzyżowanie ul. Lartuskiej z Otomińską.

Spadek liczby wypadków drogowych, jednocyfrowa liczba ofiar śmiertelnych w zdarzeniach drogowych i ani jednej śmiertelnej ofiary wśród rowerzystów – to najnowsze statystyki dotyczące stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Gdańsku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez policję, w ubiegłym roku na ulicach Gdańska doszło do 381 wypadków, w których rannych zostało 415 osób, a 9 straciło życie – w tym pięcioro pieszych (więcej statystyk w tabeli w niższej części tekstu).

Mimo, że liczby te napawają smutkiem, to obrazują trend poprawiającego się poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w mieście, który zauważalny jest w ostatnich latach. 

Dla porównania liczby z najbardziej tragicznego, w okresie objętym badaniem, 2009 roku kształtują się następująco: 595 wypadków, 33 ofiary śmiertelne i 694 rannych.

O efektach programu Wizja Zero oraz planach na kolejne lata mówiono podczas konferencji prasowej w środę, 4 maja. Głos zabrali Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, nadkomisarz Mariusz Dziedzic – naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz Agata Lewandowska – miejska inżynier ruchu.

– Wizja zero to nie tylko jeden z punktów programu wyborczego, z którym szliśmy do wyborów jeszcze w 2018 roku z prezydentem Pawłem Adamowiczem, ale także później, w 2019 roku. Wizja zero to wizja troski o tych, którzy poruszają się po drogach i są tzw. użytkownikami niechronionymi, czyli pieszymi i rowerzystami – przypomina Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Konsekwentnie realizując program uspokojenia ruchu w naszym mieście, z jednej strony mamy na uwadze właśnie poprawę bezpieczeństwa osób niechronionych, a z drugiej strony naszym celem jest zmniejszenie prędkości poruszających się po drogach pojazdów. Co ciekawe, kiedy spojrzymy do raportu Janosika i Oponeo, który co roku jest przygotowywany dla dużych miast, to Gdańsk (mimo wspomnianych zmian) zajmuje drugie miejsce w rankingu miast, po których w ocenie kierowców jeździ się najlepiej! Widać więc, że takie nasze działania jak tworzenie stref zamieszkania, ograniczania prędkości do 30 i do 50 kilometrów na godzinę, nie powodują zmniejszania płynności ruchu. Po ponad dziesięciu latach naszego programu uspokojenia ruchu, możemy powiedzieć – po raz pierwszy w historii, że w roku 2021 liczba ofiar śmiertelnych spadła poniżej dziesięciu i wyniosła dziewięć osób. Oczywiście najbardziej cieszyłoby nas, gdy tych ofiar nie było w ogóle, ale to już jest bardzo duży progres, ponieważ w roku 2009 ofiar śmiertelnych było aż 33, co oznacza, że spadek liczby ofiar śmiertelnych wynosi aż o 72 procent. To, co istotne, to także to, że konsekwentnie prowadzimy także politykę edukacyjną, prewencyjną, pokazując na czym polegają dobre zachowania na drodze, zarówno wobec osób pieszych, rowerzystów, jak i dla kierowców.

– W kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego i współpracy z Gdańskiem, od wielu lat spotykamy regularnie się na miejskich radach i komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego, gdzie omawiane są problemy skrzyżowań czy przebudów. Wszystko jest robione po to, aby ruch w Gdańsku był bezpieczniejszy. W kwestii ograniczenia prędkości w innych miejscach, to oprócz tego, że zarządzający drogi wprowadzą właściwe oznakowanie, to my jako policja, musimy stać na straży tego i dyscyplinować kierowców, bo samo ustawienie znaków często nie wystarczy. Dodatkowo jesteśmy zobligowani by chronić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Staramy się kontrolować poziom prędkości pojazdów, aby piesi czuli się bezpiecznie na przejściach. Dbamy także, aby ruch rowerowy odbywał się w wyznaczonych miejscach, i aby rowerzyści korzystali z bezpiecznych dróg rowerowych i nie wyjeżdżali na jezdnię. Udało nam się wspólnie sprawić, że nie zginął ani jeden rowerzysta. Mam nadzieję, że to uda się powtórzyć w następnych latach. Zawsze będziemy działać na rzecz bezpieczeństwa – deklarował podczas konferencji nadkomisarz Mariusz Dziedzic, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku.

Program Uspokojenia Ruchu oparty jest o dwa podstawowe założenia. Pierwszym z nich jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów. Drugi to zmniejszanie prędkości poruszających się po gdańskich ulicach pojazdów. Te dwa cele przyświecały zmianom, jakie w marcu 2021 roku wprowadzone zostały na głównym ciągu komunikacyjnym Gdańska – al. Zwycięstwa i al. Grunwaldzkiej. Na całej długości obu alej obowiązuje teraz dopuszczalna prędkość 50 km/h, podczas gdy wcześniej na niektórych odcinkach można było jechać 70 km/h. Zachęcało to niektórych kierowców do przekraczania i tak już podwyższonej dopuszczalnej prędkości i traktowania al. Zwycięstwa i al. Grunwaldzkiej niczym autostrady. Tragicznym efektem był śmiertelny wypadek, do jakiego doszło w listopadzie 2020 roku.

foto/info: gdańsk.pl

Zobacz również: