
Dziś w Galerii Palowej w Muzeum Gdańska odbył się wernisaż wystawy poświęconej czasowi żałoby po śmierci prezydenta miasta Pawła Adamowicza w trzecia rocznicę jego śmierci. Wystawa powstała z prac pomorskich fotoreporterów wykonanych w ciągu całego tygodnia żałoby – od momentu ogłoszenia śmierci prezydenta do dnia jego pogrzebu.
Podczas wernisażu obecni byli twórcy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Piotr Adamowicz – brat zamordowanego prezydenta, prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek senatu Bogdan Borusewicz.
Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są Anna Bobrowska, Michał Czacharowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.
– Pomorscy fotoreporterzy postanowili podziękować prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi za lata współpracy fotograficznym wspomnieniem. Fotografowaliśmy Prezydenta na co dzień, przez wiele lat kilkaset, a nawet więcej razy. Niektórzy z nas ostatni raz 13 stycznia, w dniu ataku. – mówiła Karolina Misztal, kuratorka wystawy – W trudnym dla gdańszczan czasie żałoby, wśród tysięcy mieszkańców, zniczy i kwiatów stanęliśmy my, fotoreporterzy. Dla nas był to równie trudny czas w życiu prywatnym, jak i zawodowym, ponieważ emocje nie mogły wziąć góry nad poczuciem obowiązku dokumentowania najtrudniejszych momentów współczesnej historii miasta.
Zdjęciem otwierającym całość historii opowiedzianej na wystawie Cisza jest fotografia, na której lekarz naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Tomasz Stefaniak poinformował o śmierci Pawła Adamowicza, ranionego nożem poprzedniego wieczora podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zdjęciem, na którym widać skalę solidarności w przeżywaniu żałoby, jest fotografia autorstwa Michała Czacharowskiego ukazująca Długi Targ wypełniony ludźmi. Ta fotografia obiegła świat. Pokazywały ją wszystkie serwisy informacyjne na świecie.

Na wystawie znajduje się 70 zdjęć pokazujących symbole i zwykłych ludzi, przeżywających wydarzenie nieznane współczesnej historii Polski. Wystawa będzie czynna od 15 stycznia do 28 lutego 2022 r.








Wieczorem, 13 stycznia 2019 roku, kilka minut przed godz. 20, na gdańskiej scenie Finału Wielkie Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawił się prezydent Paweł Adamowicz. Po krótkim przemówieniu miał odpalić „Światełko do nieba”. Prezydent zwrócił się do mieszkańców swojego miasta:
To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Prezydent zwrócił się do mieszkańców swojego miasta.
To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności.
Chwilę później na scenę, z której przemawiał prezydent, wpadł napastnik z nożem. Zadał Adamowiczowi kilka ciosów nożem. Prezydent w ciężkim stanie trafił do szpitala. W nocy z niedzieli na poniedziałek przeszedł operację. Stracił dużo krwi. Lekarzom nie udało się go uratować.
foto/Karolina Białke