poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Dziś Święto Trzech Króli. Na gdańskie ulice znów wyjdzie orszak

Dziś 6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego zwane także świętem Trzech Króli. Dziś w południe na ulice Gdańska po rocznej przerwie wróci Orszak Trzech Króli. W tym roku uczestnicy przejdą pod hasłem “Dzień dziś wesoły”. Wymarsz zaplanowano o godzinie 12.00 spod Bazyliki Mariackiej. Organizatorzy proszą wszystkich uczestników o zachowanie odpowiedniego dystansu oraz używanie maseczek.

Tematem Orszaku Trzech Króli w 2022 roku jest więc świętowanie. Podejmiemy refleksję nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w naszych sercach – mówią organizatorzy przemarszu.

– Tegoroczny Orszak Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby, na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością.

XI gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz (poprzedzony modlitwą Anioł Pański) nastąpi o godz. 12.00. Uczestnicy spotkają się i ustawią na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Na czele Orszaku – prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do gdańskiej stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły, na trasie Orszaku dojdzie do walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce przed dworem Artusa. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno-religijnym organizowanym przez Bazylikę Mariacką, Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Zobacz również: