sobota, 2 grudnia, 2023

Foka szara spacerowała po Władysławowie

foto/pixabay

Foka szara wyszła na ląd i przepełzła do centrum Władysławowa. Młodego samczyka znalazł przypadkowy kierowca i własnym autem odwiózł do straży miejskiej. Stamtąd zwierzę trafiło do Stacji Morskiej w Helu.

– Mieszkańcy zauważyli fokę, która poruszała się wzdłuż ruchliwej drogi nieopodal stacji benzynowej przy ul. Starowiejskiej we Władysławowie. Jeden z kierowców zatrzymał się, owinął ją w płachtę i przywiózł do nas – powiedział komendant Straży Miejskiej we Władysławowie Adam Marciniak.

I jak dodał, foka przepełzła ok. 100 metrów.

– Pokonała wydmy, tory kolejowe i chodnik. W budynku straży miejskiej, funkcjonariusze polewali zwierzę wodą i czekali na specjalistów z helskiego fokarium – tłumaczył Marciniak.

Zwierzę zostało przetransportowane do Stacji Morskiej w Helu, gdzie przejdzie rehabilitację.

Jak powiedziała koordynatorka zespołu opiekunów fok ze Stacji Morskiej w Helu Wioleta Miętkiewicz foka wyszła na plażę i ruszyła przed siebie.

– Tak się czasem zdarza. Kiedyś znaleźliśmy inną fokę w lesie – dodawała – Teraz śpi. Ma niewielkie ranki na ciele i jest wychudzona. Musi dojść do siebie, nabrać ciała, wtedy ją wypuścimy na wolność.

W Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu przebywa obecnie 16 małych fok i stado hodowlane liczące 5 osobników.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=476&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F1272041969626921%2Fvideos%2F1398589423970607%2F&show_text=true&width=476&t=0

 

Zobacz również: