czwartek, 28 września, 2023

Gdańsk: W piątek rusza jarmark bożonarodzeniowy

foto/pomorskie.eu

Baśniowe iluminacje, przysmaki z kuchni świata, oryginalne prezenty, a przede wszystkim magiczna atmosfera to wszystko sprawia, że na tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy warto przyjść. Stoiska będą na Targu Węglowym, ulicach Bogusławskiego i Tkackiej. Jarmark potrwa od 19 listopada do 24 grudnia 2021 r.

Tegoroczne hasło jarmarku to #NajlepszychŚwiąt z życzeniami, aby każdy ze Świąt Bożego Narodzenia wziął dla siebie to, co dla niego najlepsze.

Nowe lokalizacje i rodzime produkty

W centrum Gdańska już od połowy listopada można będzie poczuć wyjątkowy, świąteczny klimat. Charakterystyczne domki, w których można kupić wiele atrakcyjnych towarów i świątecznych prezentów, poza Targiem Węglowym, będą usytuowane przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego. Dzięki takiej zmianie stoiska będą lepiej wyeksponowane. Ponadto, poprawi się komfort i bezpieczeństwo dla kupujących i sprzedawców zwłaszcza, że dalej trwa pandemia.
Jarmark rozpocznie się już 19 listopada, aby osoby które lubią przygotować się do świąt wcześniej, mogły dłużej cieszyć  się świąteczną atmosferą. Wśród oferowanych produktów dominować będą te od lokalnych artystów i rzemieślników. Nie zabraknie smakowitych produktów bazujących na rodzinnych recepturach. Będzie też strefa food court, w której będzie można skosztować smakołyków, m.in. będą budki ze smakołykami dla dzieci, gorącą czekoladą, piernikami czy owocami w czekoladzie.

Święty Mikołaj, łoś Lucek i… wenecka karuzela

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zaskoczy stałych bywalców niezwykłą atmosferą. Będą nowe iluminacje, tematyczne zakątki i nowa wenecka karuzela. W Mikołajowym Zakątku będzie tradycyjna choinka młodych gdańszczan udekorowana przez najmłodszych mieszkańców własnoręcznie wykonanymi ozdobami. W tej strefie będzie można spotkać prawdziwego św. Mikołaja. Nowością będzie wenecka karuzela, która powstała we włoskiej manufakturze. Kolejnymi atrakcjami będą gadająca skrzynka pocztowa Klara i świetlisty tron św. Mikołaja, który stanie przy scenie. Pojawi się gigantyczna kula śnieżna z dodatkową atrakcją – dzięki specjalnemu rowerowi na jarmarku na pewno nie zabraknie śniegu. Mikołajowy Zakątek to miejsce, gdzie naprawdę warto przyjść! W Łosiowym Zakątku, jak co roku, powita nas Lucek, który opowie nowe dowcipy. Nowe, magiczne igloo przeniesie w inny, tak daleki od rzeczywistości, świat. Radosny Zakątek to strefa dla łakomczuchów. Jedzenie, picie, grzane wino i kolejne magiczne igloo. Część Targu Węglowego przeznaczona zostanie na food court, gdzie skosztujemy potraw z kuchni całego świata (m.in.: litewska, węgierska, hiszpańska). Kupcy będą oferować artykuły spożywcze przydatne podczas przygotowywania świątecznych potraw. Na Targu Węglowym będzie też brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami. Na zakochanych czekać będzie Całuśna Altana. Co ważne, będzie też fabryka prezentów Świętego Mikołaja. To centrum upominków, w którym można kupić oficjalne upominki jarmarku oraz pamiątkowe upominki z Gdańska takie, jak: tradycyjny kubek do grzańca, skarpety, karty. Zostaną one pięknie zapakowane na prezenty przez pomocników św. Mikołaja. Na pamiątkach przewijać się będzie charakterystyczny motyw dziadka do orzechów.

Świąteczne iluminacje

Gdy zapadnie zmrok magiczny, świąteczny nastój będą tworzyć iluminacje. Milionami światełek rozbłyśnie Targ Węglowy przyciągając urokiem, zapachem pierników i grzańca, przyciągać będzie rodziny na świąteczne spacery. Ponadto, od 5 grudnia 2021 r. do 2 stycznia 2022 r. podziwiać można będzie świąteczne iluminacje aż w 6 różnych lokalizacjach: w parku oliwskim, na placu Kobzdeja, na Zielonym Moście, Parku Oruńskim, parku Regana i na Targu Węglowym. Pojawią się też niespodzianki. Do znanych już z poprzednich edycji Projektu Odpalamy Święta dołączą cztery nowe figury. Jakie? Niech to pozostanie na razie tajemnicą.

Charytatywny wątek

W czasie okołoświątecznym jesteśmy bardziej życzliwi do innych, częściej chcemy pomagać czy się dzielić. Jak co roku prowadzona będzie m.in. akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej.W ykupienie biletu-cegiełki o wartości 10 zł umożliwi grupie maksymalnie 5 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w igloo z tropikalną wyspą w Zakątku Łosia i śnieżnej kuli napędzanej rowerem przy Teatrze Wybrzeże. Pieniądze będą zbierane do puszek i w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum będzie też można wesprzeć kupując oficjalne gadżety jarmarku. Wydarzeniu towarzyszyć  będzie #DajSerceNaŚwięta.

– Z góry dziękuję wszystkim, którzy wesprą hospicjum Dutkiewicza, zachęcam do tego by wspierać też inne hospicja, domy pomocy społecznej, schroniska wszędzie tam, gdzie w tym szczególnym czasie są osoby chore, samotne. One wszystkie na nas czekają i Boże Narodzenie jest przepiękna okazją, żeby sobie o tych osobach przypomnieć i je wspierać – mówiła prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz.

Zaszczep się na święta

Na Targu Węglowym przy wjeździe od strony Targu Drzewnego będzie działać plenerowy punkt szczepień, obsługiwany przez pracowników spółki Copernicus. To propozycja dla każdego, kto ukończył 18. r. ż., niezależnie od miejsca zamieszkania. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, bo wizyta nie wymaga wcześniejszych zapisów ani umawiania na konkretną godzinę. W punkcie będzie można skorzystać z podania szczepionki przeciw COVID-19, w tym dwudawkowej szczepionki firmy Pfizer lub jednodawkowej firmy Johnson& Johnson. Punkt będzie czynny codziennie wg harmonogramu:

  • niedziela-czwartek godz. 12.00- 20.00
  • piątek-sobota godz. 12.00-21.00

Konkurs z nagrodami

Podczas jarmarku odbędzie się też konkurs organizowany wraz z Gdańską Organizacją Turystyczną. Do wygrania będą nagrody świąteczne gadżety oraz bilety wstępu na różne wydarzenia organizowane w mieście.

Zobacz również: