czwartek, 28 marca, 2024

Gdańskie książkomaty. Gdzie stoją?

Dobra wiadomość dla czytelników i miłośników książki. W Gdańsku pojawiły się cztery książkomaty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, które zostały zaprezentowane w poniedziałek, 27 grudnia przy okazji otwarcia po remoncie filii na Chełmie. Samoobsługowe urządzenia, które działają przez całą dobę, stanęły także na Kokoszkach, Pieckach Migowo i Żabiance.

Książkomat to intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki, a także zwrócić po zakończonym wypożyczeniu. Po użyciu Metropolitarnej Karty do Kultury automatycznie otwierany jest schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza.

– Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnych czytelników. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, którzy szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Książkomaty w czasie pandemii są doskonałym rozwiązaniem dla czytelników, którzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. To także wygodna opcja dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Cztery urządzenia znajdują się przy ulicy Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka) oraz Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).

– To była kwestia czasu, żeby skorzystać ze znanych sposób choćby dostarczania paczek. Cieszę się, że zgodnie z duchem czasu dyrektor WiMBP poszedł w tym kierunku. Mam nadzieję, że ta forma oraz możliwość dowozu książek do mieszkań osób z niepełnosprawnością, seniorów oraz tych, którzy nie są w stanie dotrzeć do biblioteki, pozwolą na rozwój czytelnictwa – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Zobacz również: