poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Gdynia: Złodzieje książek z miejskiej biblioteki w rękach policji

foto/KWP w Gdańsku

Policjanci zatrzymali 52-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę, których podejrzewali o kradzież książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Stróże prawa odzyskali część skradzionych utworów. Prokurator zastosował wobec nich dozory policyjne.

W połowie września 2020 roku policjanci otrzymali informację o tym, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni od dłuższego czasu giną książki. Funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie i zaczęli pracować nad tą sprawą. Mundurowi przesłuchali świadków i ustalili, że giną głównie rzadkie monografie o tematyce trójmiasta i okolic, a także książki historyczne. W trakcie dochodzenia jeden z brakujących egzemplarzy został wystawiony na sprzedaż na portalu aukcyjnym. Stróże prawa sprawdzili aukcje i okazało się, że sprawcy kradzieży wystawili na nich dużo więcej utworów. Policjanci ustalili dane osób wystawiających te przedmioty na sprzedaż.

We wtorek funkcjonariusze zatrzymali 52-letnią mieszkankę Gdyni oraz 50-letniego mieszkańca Gdyni, podejrzewanych o kradzieże monografii i przewieźli ich do policyjnej celi. W ich mieszkaniu mundurowi zabezpieczyli około 8 tys. książek. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów kradzieży. Wczoraj prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny. Za kradzież grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Zobacz również: