poniedziałek, 26 lutego, 2024

Kardiologia w szpitalu na Zaspie po remoncie

fot. Katarzyna Kulaszewska

Oddział kardiologiczny w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku ma 36 łóżek. Jest przyjazny pacjentom. Powstały małe sale z łazienkami, sala intensywnego nadzoru i pozabiegowa. Ponadto, kupiono specjalistyczny sprzęt medyczny m.in.: angiografy, kolumny medyczne oraz aparaty EKG. Dzięki modernizacji skróci się czas pobytu pacjentów w szpitalu i zwiększy liczba wykonywanych zabiegów.

Uroczyste otwarcie przebudowanego oddziału z udziałem m.in. marszałka Mieczysława Struka i członkini Zarządu Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 28 marca 2023 r.

Bardziej komfortowo dla pacjentów

Oddział kardiologiczny znajduje się w dwóch skrzydłach III piętra budynku A szpitala na Zaspie. W 2021 r. rozpoczął się remont, który trwał prawie dwa lata. W tym czasie w ramach prac budowlanych utworzono 10 dwułóżkowych sal z łazienkami, dwie sześcioosobowe sale intensywnego nadzoru kardiologicznego (INK) oraz jedną czteroosobową salę pozabiegową. Łącznie to 36 łóżek, czyli więcej o sześć niż przed remontem.

– Samorząd województwa pomorskiego od wielu lat wspiera finansowo ważne dla życia i zdrowia Pomorzan inwestycje. Jedną z nich był właśnie niedawno ukończony remont Oddziału kardiologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dzięki modernizacji powstał ośrodek o wysokim standardzie, bez barier architektonicznych, z małymi salami chorych i salą intensywnego nadzoru kardiologicznego. To na pewno poprawi i usprawni opiekę nad chorymi hospitalizowanymi na Zaspie. A zastosowanie nowoczesnych technologii skróci się czas trwania zabiegu i oczekiwania na niego. Wzrośnie też liczba operacji. Tym samym poprawią się warunki diagnostyki i leczenia pacjentów – podkreślił marszałek Struk.

W południowym skrzydle oddziału powstały m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, lekarski i pielęgniarski oraz magazyn. Natomiast w północnej części kardiologii na potrzeby Pracowni kardiologii inwazyjnej wydzielono Pracownię hemodynamiki, Pracownię elektrofizjografii, Pracownię elektroterapii, punkt pielęgniarski, dwa magazyny i pomieszczenia techniczne.

– Warto dodać, że jest to jedna z ważniejszych inwestycji na oddziale kardiologii w Szpitalu Św. Wojciecha od około 30 lat. Gruntowna modernizacja tego oddziału wraz z zakupem sprzętu kosztowała prawie 21 mln zł, w tym 19,2 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk, a spółka Copernicus dołożyła prawie 1,4 mln zł – tłumaczyła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Zobacz również: