czwartek, 28 września, 2023

Letnie roboty drogowe w Gdańsku [LISTA]

foto/ domena publiczna

Lato dla gdańskich kierowców zapowiada się fatalnie. Wszystko przez liczne roboty drogowe zaplanowane na okres wakacyjny (łącznie ok. 60 inwestycji, wśród których 24 może mocno napsuć krwi kierowcom.) Najwięcej prac zaplanowano w okolicy Śródmieścia oraz Siedlec. Największe utrudnienia drogowe mogą być przy okazji prac na Jaśkowej Dolinie, na Kartuskiej, a także na Wałach Jagiellońskich, gdzie ma powstać naziemne przejście dla pieszych – jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji.

Okres wakacyjny wybrano dlatego, że ruch drogowy wtym czasie jest niższy o 30% niż w okresie jesiennym – tak przynajmniej wynika z danych urzędników. 

Lista inwestycji drogowych:

 • 1. Armii Krajowej / Sikorskiego, remont kładki nr 2 oraz wiaduktu Sikorskiego, zamknięcie dla ruchu północnego wiaduktu w relacji od Centrum do al. Sikorskiego. Dojazd do Al. Sikorskiego i dzielnicy Chełm odbywać się będzie poprzez tymczasową zawrotkę zlokalizowaną w odległości ok. 300m przed skrzyżowaniem Al. Armii Krajowej i ul. Vaclava Havla oraz Łostowickiej. Remont zaczął się od 21.06.2021r. i potrwa do 30.09.2021 r.
 • 2. Ul. Kartuska, rozbudowa od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów (przeniesienie ruchu na drogi technologiczne). Ruch prowadzony będzie po nowych drogach serwisowych. Prace będą prowadzona w śladzie obecnej jezdni ul. Kartuskiej. Trwa uzgadnianie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Kolejny etap od lipca do 15.11.2021 r.
 • 3. Ul. Kartuska, naprawa nawierzchni bitumicznej na odcinku od ul. Nowatorów do granicy administracyjnej miasta Gdańska. Ruch wahadłowy w godzinach nocnych (od 22:00 do 5:00) od 14.06 – 15.07.2021 r.
 • 4. Wały Jagiellońskie/Okopowa, budowa przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej wraz z modernizacją nawierzchni jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy Wiaduktu Biskupia Górka. Trwa uzgodnienie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Wstępnie przewiduje się zawężenie jezdni do dwóch pasów ruchu z wyłączeniem przejazdów w tunelu pod Węzłem Unii Europejskiej w relacji do Pruszcza. Czasowe wyłączenie torowiska – ruch tramwajowy prowadzony objazdem ul. 3 Maja, od lipca 2021 do grudnia 2021 r.
 • 5. Al. Havla, budowa lewoskrętu z al. Havla w kierunku Armii Krajowej w ramach BO. Zawężenie szerokości pasów ruchu przy utrzymaniu ich liczby. Zawężenie do jednego pasa w nocy na czas robót bitumicznych wokół wyspy centralnej, od lipca do końca września 2021 r.
 • 6. Al. Grunwaldzka – Pomorska, remont torowiska w ramach umowy 16-kowej przez inwestora INPRO wraz z budową fragmentu ul. Nowa Opacka. Zamknięcie relacji z ul. Pomorskiej w kierunku Centrum oraz w ul. Opacką, zamknięcie ruchu tramwajowego, brak możliwości przejazdu przez torowisko al. Grunwaldzkiej w kierunku centrum. Obecnie trwa uzgodnienie projektu tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Planowane prowadzenie robót lipiec-grudzień 2021 r., Przewidziany czas realizacji około 6 tygodni.
 • 7. Al. Hallera – Grudziądzka, przebudowa skrzyżowania w ramach umowy 16-kowej przez inwestora ROBYG z budową sygnalizacji świetlnej oraz z przebudową ul. Grudziądzkiej. Zawężenie al. Hallera do jednego pasa ruchu, zamknięcie ruchu tramwajowego na czas robót na torowiskach, planowany termin lipiec – sierpień 2021 r.
 • 8. Ul. Zakopiańska, rozbudowa ulicy obejmująca jezdnię i chodniki. Ruch jednokierunkowy w relacji od ul. Wyczółkowskiego w kierunku ul. Kartuskiej, wstępnie od lipca do października 2021 r.
 • 9. Nowa Warszawska, budowa Nowej Warszawskiej – prace na ul. Piotrkowskiej i skrzyżowaniu z al. Havla, Łódzką i Warszawską – etap obejmuje budowę torowiska tramwajowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Ruchu pojazdów w kierunku do Centrum odbywa się bypassem zlokalizowanym w pasie rozdziału między obiema jezdniami. Zamknięty dla ruchu jest jeden z łączników między ul. Łódzką a Al. V. Havla, na drugim łączniku odbywa się będzie ruch dwukierunkowy. Ten układ ruchu będzie wstępnie obowiązywał do 30.11.2022 r.
 • 10. Ul. Dąbrowskiego/Gradowa, budowa sieci ciepłowniczej preizolowanej DN700. Zamknięcie jezdni na odcinku od ul. Gradowej do ul. Dziekuć-Maleja, objazd ul. 3 Maja, od 22.06.2021 r. do 15.08.2021r. Inwestorem jest Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
 • 11. UL. Zakopiańska, rozbudowa ulicy obejmująca jezdnię i chodniki. Ruch jednokierunkowy w relacji od ul. Wyczółkowskiego w kierunku ul. Kartuskiej, wstępnie od lipca do października 2021 r.
 • 12. Ul. Jabłoniowa – Turzycowa, budowa ronda z wyspą przejezdną w ramach umowy 16-kowej przez inwestora INVESTING. Planowane zamknięcie dla ruchu wlotu ul. Leszczynowej w ul. Jabłoniową i wprowadzenie ruchu wahadłowego przez skrzyżowanie. Od sierpnia do listopada 2021r.
 • 13. Al. Hallera, realizacja projektu Budżetu Obywatelskiego „Droga do Morza” etap II na odcinku od ul. Grudziądzkiej do al. Płażyńskiego. Planowane zawężenie do jednego pasa ruchu na kierunku do al. Płażyńskiego. Planowany termin realizacji od 15 sierpnia do 30 października br.
 • 14. Ul. Nowatorów, budowa trasy rowerowej od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych. Przewiduje się ruch wahadłowy ze sterowaniem ręcznym na odcinkach do 100 m oraz czasowe zamknięcie skrzyżowania Nowatorów-Banińska wraz z wprowadzeniem objazdów. Prace od 22.06.2021 do 30.11.2021 r.
 • 15. Ul. Przyokopowa/Polna/ Wierzbowa, przebudowa i rozbudowa dróg oraz infrastruktury podziemnej wraz z zagospodarowaniem terenu dla obszaru ulic: Przyokopowej, Polnej, Wierzbowej w ramach zadania pn. „Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku” – przebudowa ul. Przyokopowej, zamknięcie ulic, utrudnienia dla mieszkańców wstępnie od lipca do 31.08.2021 r.
 • 16. Ul. Falck Polonusa, remont, wprowadzenie jednego kierunku ruchu od ul. Stryjewskiego do Hożej wstępnie do 17.08.2021 r.
 • 17. Główne Miasto, rozszerzenie Strefy Ograniczonej Dostępności i Jarmark Św. Dominika, standardowa organizacja jak w latach poprzednich zakładająca rozszerzenie Strefy Ograniczonej Dostępności oraz strefy zamieszkania, ruch jednokierunkowy na ul. Podwale Staromiejskie, Grodzkiej, Igielnickiej i Stolarskiej, od 28 czerwca do 29 sierpnia 2021 r.
 • 18. Ulice Stągiewna/ Motławska/Spichrzowa/Szafarnia, zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów, przebudowa Mostu Stągiewnego w ramach realizowanej Umowy PPP z Gminą Miasta Gdańska. Roboty już trwają. Zamknięcie Mostu Stągiewnego od października (przejście piesze tymczasową kładką) wstępnie do 30.06.2022 r. Inwestor w ramach umowy PPP – GRANARIA.
 • 19. Ul. Pomorska, modernizacja – budowa chodników od ul. Subisława do ul. Chłopskiej zawężenie jezdni w kierunku ul. Chłopskiej do jednego pasa ruchu od 23.06.2021 do 30.11.2021.
 • 20. Ul. Powstańców Warszawskich, przebudowa sieci wodociągowej przy szpitalu kolejowym. Ruch jednokierunkowy od ul. Bema do ul. Nowe Ogrody. Zmiany w przebiegu tras autobusowych w relacji Centrum-Suchanino, od 15 sierpnia po robotach na ul. Dąbrowskiego. Realizacja GIWK
 • 21. Ul. Jaśkowa Dolina, budowy zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina w ramach którego planowana jest budowa kolektora w jezdni. Trwa uzgadnianie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Roboty zakładają wprowadzenie ruchu wahadłowego na odcinku pomiędzy ulicami Falistą a Matuszewskiego po pasie ruchu wyznaczonym w przebiegu drogi rowerowej i części chodnika, od lipca do listopada 2021 roku.
 • 22. Ul. Piastowska, modernizacja na odcinku od ul. Subisława do ul. Chłopskiej. Kontynuacja prac. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w zależności od etapu robót wstępnie do 14.10.2021r.
 • 23. Ul. Hoża, remonty magistrali wodociągowej, całkowite zamknięcie ulicy, ruch prowadzony objazdami, planowane od 18 sierpnia 2021 r. Realizacja GIWK
 • 24. Ulice Góreckiego/ Strajku Dokerów/ Wilków Morskich/ Na Zaspę / Wolności oraz Oliwska, przebudowa i rozbudowa dróg oraz infrastruktury podziemnej ulic: Góreckiego, Strajku Dokerów, Wilków Morskich w ramach zadania Rewitalizacji Nowego Portu z Twierdzą Wisłoujście w Gdańsku w zakresie branży drogowej, etapowe zamykanie dla ruchu poszczególnych ulic w miarę postępu prac, ruch prowadzony objazdami, wstępnie do 08.11.2021 r.
Zobacz również: