sobota, 2 grudnia, 2023

Na Politechnice Gdańskiej powstał unikalny prototyp innowacyjnego generatora wielofazowego

Zespół naukowców z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej (PG) opracował prototyp innowacyjnego generatora wielofazowego. Gwarantuje on pracę maszyny, którą zasila podczas awarii jednej z faz, a do tego jego produkcja nie wymaga użycia magnesów trwałych, co uniezależnia potencjalnego producenta od Chin, które zmonopolizowały rynek magnesów.

Jest to generator indukcyjny o wzbudzeniu wielofazowym do zastosowania w elektrowni wiatrowej, wodnej czy gazowej. Może też służyć na potrzeby wojska i być używany np. w czołgach bądź samochodach opancerzonych. Innowacyjne w prototypie jest zastosowanie pięciofazowego uzwojenia sterującego – informuje PG.

Generatory z trójfazowym uzwojeniem sterującym są powszechnie dostępne na rynku, natomiast nie ma maszyn z uzwojeniem sterującym pięciofazowym. Jesteśmy pionierami w tym zakresie – podkreśla dr inż. Grzegorz Kostro z PG. Dotychczas nie został opracowany taki prototyp, ponieważ problem polega na tym, by opracować takie uzwojenie sterujące, które nie będzie sprzęgało się z uzwojeniem mocy bezpośrednio, tylko poprzez zwarte uzwojenie wirnika oraz dołączyć do tego dedykowany układ sterowania. Nam się to udało – dodaje gdański naukowiec.

Jak wyjaśnia dr inż. Michał Michna, innowacyjny generator dzięki pięciu fazom będzie w sytuacji awaryjnej nadal pracował, przy zmniejszonej, o 10-15 procent, wydajności, ale wciąż na tyle mocno by urządzenie, które zasila nie przestało działać dopóki usterka nie zostanie naprawiona. Zdaniem dr inż. Michny zespół naukowców z PG jest jedynym, który podjął się skonstruowania takie prototypu w Polsce. Nie spotkaliśmy się też z takimi badaniami na świecie  – dodaje Michna.

Zespół przygotował już prototyp pięciofazowego generatora szczotkowego, a obecnie trwają prace nad modelem bezszczotkowym.

Zakończenie projektu planowane jest na październik tego roku. Kolejny etapem ma być komercjalizacja wynalazku.

Zobacz również: