W gdańskiej komendzie miejskiej rozpoczął służbę wyjątkowy ,,funkcjonariusz’’–20-miesięczny owczarek niemiecki. Pracę Korka–bo tak się wabi pies, będzie nadzorował jego przewodnik asp. szt. Przemysław Szadejko.
Przewodnicy policyjnych psów z gdańskiej komendy mają nowego czworonożnego podopiecznego, który po odbytym specjalistycznym szkoleniu będzie wykorzystywany do szukania narkotyków. Korek, w którego żyłach płynie krew owczarka niemieckiego został wybrany spośród wielu psów poddanych skomplikowanym testom. Czworonogi zanim trafią do jednostek Policji, jeszcze przed szkoleniem, zostały sprawdzane m.in. czy nie boją się hałasu, śliskich nawierzchni, dużych lub małych pomieszczeń, ludzi oraz innych sytuacji, w których przeciętny pies odczuwa lęk i ucieka. Muszą też reagować na polecenia oraz mieć predyspozycje do nauki. Korek trafił pod opiekę przewodnika asp. szt. Przemysława Szadejki, który jest doświadczonym przewodnikiem psów służbowych. Podczas specjalistycznego szkolenia, jakie w odbył pod okiem swojego przewodnika w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Korek nabył wiele umiejętności oraz zdobył certyfikowany atest. Podczas szkolenia pies musiał nabyć m.in. umiejętność pokonywania różnych przeszkód takich jak np. wchodzenie po drabinie, czołganie się w wąskim i ciemnym tunelu, a także odnajdywanie różnych rodzajów narkotyków. Od tej pory jego sprawność oraz skuteczność będzie sprawdzana co rocznie.
Korek pod okiem swojego przewodnika będzie brał udział w patrolach, ale przede wszystkim jego umiejętności będą wykorzystywane w walce z przestępczością narkotykową. Będzie wykorzystywany podczas realizacji kryminalnych, w trakcie kontroli samochodów, mieszkań oraz innych pomieszczeń, także na statkach oraz bazach kontenerowych. Jego węch jest w stanie wykryć nawet najlepiej ukryte narkotyki.
Korek jest drugim policyjnym psem, który trafił pod opiekę asp. szt. Przemysława Szadejki i będzie mieszkał razem z Minerem, który jest psim specjalistą od wyszukiwania materiałów wybuchowych. Policyjne psy są dla policjantów przewodników wspaniałymi partnerami w czasie służby. Więź, jaka rodzi się między psem a przewodnikiem, decyduje o skuteczności ich wspólnych działań w pościgu, w akcji poszukiwawczej czy w poszukiwaniu narkotyków lub materiałów wybuchowych. Często mieszkają też u swoich przewodników.