sobota, 30 września, 2023

Palisz śmieci na działce? Dron cię namierzy

foto/SM Gdańsk

Od wielu lat w Gdańsku nie można spalać odpadów zielonych. Niektórzy jednak o tym zapominają. Sporo osób ciągle decyduje się na palenie ognisk z liści, gałęzi i suchej trawy, które pozostały po porządkach w ogrodzie. Strażnikom tłumaczą się niewiedzą i nieznajomością przepisów. 

26 września funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego kontrolowali ogródki działkowe na Stogach. Już wcześniej do straży wpływały zgłoszenia dotyczące spalania odpadów i podrzucania śmieci na tym terenie. Wykorzystali do tego dron, który pozwala na sprawdzenie dużego obszaru w krótkim czasie. 

Podczas kontroli mundurowi zauważyli zadymienie na jednej z działek. Okazało się, że jej właściciel spalał odpady zielone. Funkcjonariusze ukarali go mandatem i kazali mu ugasić ognisko.  

Zasady gospodarowania odpadami zielonymi na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych określa Regulamin uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 1 października 2015 roku wraz ze zmianami w dniu 18 czerwca 2018 roku. Zgodnie z zapisami w § 42 każda działka musi być wyposażona w kompostownik. Ponadto członek Polskiego Związku Działkowców ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności te pochodzące z części roślin. Dodatkowo zgodnie z § 68 działkowcom i innym osobom przebywającym na obszarze ogródków działkowych zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. 

Na spalanie pozostałości po porządkach w przydomowych ogródkach decydują się niekiedy właściciele domków jednorodzinnych. Tymczasem z tego typu zabudowy odpady zielone odbierane są łącznie z frakcją odpadów BIO (jeśli nie zmieszczą się w pojemniku na bioodpady, to także w workach ustawianych obok niego). 

Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywnyMandat w tym przypadku może wynieść nawet 500 zł. 

Zobacz również: