wtorek, 26 września, 2023

Polski przemysł jachtowy przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę

Polski przemysł jachtowy liczy ok. 1000 firm, które zatrudniają blisko 50.000 osób. Część z tych pracowników to osoby z Ukrainy, dlatego polskie firmy od samego początku napaści rosyjskiej są bardzo aktywne w różnych działaniach.

Firmy nie tylko starają się zapewnić wsparcie swoim pracownikom – w postaci psychologa, czasem pomoc w wyjeździe w celu walki w obronie ojczyzny, bardzo często organizując lokale mieszkalne dla ich rodzin, uciekających z objętego wojną kraju. Wiele firm ponadto wspiera finansowo różnego rodzaju inicjatywy na rzecz Ukrainy, część dodatkowo włącza się w organizacje miejsc noclegowych dla uchodźców, zbiórki rzeczy i leków, transporty czy stara się pomagać na jeszcze inne sposoby.

Podobnie od początku wojny w Ukrainie, wiele polskich przedsiębiorstw z tego sektora, solidaryzując się z ukraińskim narodem, zerwało współpracę z rosyjskimi i białoruskimi Partnerami handlowymi. Transakcje zostały wstrzymane, zaliczki na nowe jachty zamrożone a firmy czarterowe anulowały rezerwacje rosyjskich klientów.

Zarząd Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty (POLBOAT) wspiera decyzje światowych i europejskich federacji, których jest członkiem, w kwestii presji ekonomicznej na Rosję. 

W odpowiedzi na apel European Boating Industry z siedzibą w Brukseli, związany z możliwością ustanowienia sankcji na Rosję w zakresie towarów luksusowych obejmujących rekreacyjne jednostki pływające, w dniu wczorajszym ponad trzydzieści polskich firm, członków POLBOAT, złożyło oficjalne oświadczenie o poparciu wstrzymania jakiejkolwiek współpracy handlowej z Partnerami z Rosji. 

Lista firm obejmuje zarówno projektantów jachtów, producentów jednostek pływających, firm dostarczających różnego rodzaju komponenty do budowy jachtów żaglowych i łodzi motorowych, w tym producentów żagli, sprzedawców silników do łodzi motorowych, producentów metalowych elementów wyposażenia, dostawców elektroniki jachtowej, ponadto dealerów prestiżowych marek łodzi a także producentów i dystrybutorów akcesoriów i ubrań dla miłośników jachtingu.

Lista firm (alfabetycznie):

Airmech

Balt Yacht

Blazejak Yacht Design

CMS farbyjachtowe.pl

Code Zero

Corsiva Yachting

DAS Yacht Center

Demex

Dobre Jachty

Eco Marine

Elite Shipyard Ełk

Garmin Polska

Go2Boat

Intuition Yachts

Koga

Kotniz

La Mare Houseboats

Marine Works

Markos

Northman

Ocean Sails

Parker Poland

PEM Producent Osprzętu Żeglarskiego

R Consulting

Sailing Machine

Sobusiak Yacht Yard

Taurus Sea Power

TES Yacht

Topiko

Vector Sails

W/Yachts

Należy dodać, że również organizacje będące członkami wspierającymi POLBOAT – Polski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego – mocno angażują się na rzecz pomocy Ukraińcom w tych trudnym czasie i wspierają różnorodne inicjatywy. Dodatkowo obie organizacje stanowczo opowiedziały się zarówno za wykluczeniem z międzynarodowej rywalizacji sportowej zawodników z Rosji i Białorusi, jak również za dopuszczeniem ukraińskich sportowców do treningów w ramach polskich klubów – czytamy w wystosowanym oświadczeniu.

Zobacz również: