sobota, 30 września, 2023

Pomorska policja podsumowała wakacje

info/foto/ KWP Gdańsk

Podczas wakacji pomorscy policjanci prowadzili liczne działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z jednej strony były to wzmożone kontrole, z drugiej – akcje edukacyjne.

Wakacje już za nami. Na pomorskich drogach było mniej wypadków, osób poszkodowanych, ale więcej nietrzeźwych kierujących niż w roku 2021.Patrole drogówki szczególną uwagę zwracały na zachowania będące głównymi przyczynami wypadków drogowych i ich tragicznych skutków, takie jak: nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, niekorzystanie przez kierującego i pasażerów z pasów bezpieczeństwa. Kontrolowano zarówno pojazdy osobowe, ciężarowe, jak i autobusy. Ponadto prowadzono także działania ukierunkowane na eliminowanie z ruchu pojazdów emitujących nadmierną ilość spalin.

Podczas dwóch miesięcy wakacji w województwie pomorskim doszło do 404 wypadków drogowych (mniej o 71 niż w roku 2021), w których rannych zostało o 42 osoby mniej niż w roku poprzednim (531 rannych w 2022r., w 2021r. – 573). Mniej także było wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ofiar śmiertelnych. Podczas wakacji w 2022r. zginęło 26 osób, natomiast w 2021r. – 35 osób.

Wzmożone kontrole prędkości z wykorzystaniem pojazdów oznakowanych i nieoznakowanych odbywały się regularnie podczas całych wakacji. Działania te realizowano z uwzględnieniem obszarów zabudowanych, gdzie przekraczanie prędkości jest nagminne. Ogółem ujawniono o 1 667 więcej przypadków przekraczania dopuszczalnej prędkości, jednak w obszarze zabudowanym z powodu przekroczenia prędkości o 50 km/h było takich sytuacji prawie o połowę mniej.  Pomorscy policjanci za to wykroczenie zatrzymali 394 praw jazdy, podczas gdy w 2021 roku – 640. 

Pomorscy policjanci ujawnili większą liczbę nietrzeźwych kierujących – 1055, podczas gdy w 2021r. – 823. Jednocześnie w porównaniu do roku poprzedniego wykonano ponad dwa razy więcej badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – 151 374, podczas gdy w 2021r. była to liczba 62 296.

W ramach kampanii „Bezpieczeństwo – moje drugie imię” realizowanej wspólnie
z koncesjonariuszem autostrady AmberOne, zorganizowano akcję mająca na celu zwrócenie uwagi na prawidłowe tworzenie korytarza życia oraz jazdę na „suwak”. Podczas kontroli na poszczególnych węzłach komunikacyjnych, kierujący otrzymywali pakiety edukacyjne
z informacjami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W każda sobotę na innym Miejscu Obsługi Podróżnych realizowana była przez koncesjonariusza autostrady A1 akcja edukacyjna „Licz do zera – czyli zero wypadków śmiertelnych na autostradzie”. W jej ramach wykorzystywano instalację animacyjno-edukacyjną, poruszającą 4 aspekty bezpieczeństwa na drodze, czyli: prędkość, zmęczenie, dekoncentracja, zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Zobacz również: