piątek, 22 września, 2023

Potężna awaria na kolei

Usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego, wystąpiły w czwartek ok. godz. 4:00 – poinformował w komunikacie zarządca kolejowej infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe. Dodano, że możliwe są opóźnienia pociągów. Niewykluczone, że doszło do cyberataku.

„Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut” – podano w komunikacie.

Jak informują PKP PLK, możliwe jest odwoływanie pociągów i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej lub zmiana tras pociągów.

Z komunikatu zarządcy infrastruktury wynika, że działa już specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów, a na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

Możliwe, że część składów zaplanowanych na czwartek w ogóle nie wyjedzie.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Jak przekazał Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK ds. eksploatacji, awaria wystąpiła w 19 lokalnych centrów sterowania. Za ich funkcjonowanie odpowiada jeden producent; w sumie takich punktów, za które odpowiada ta sama firma, jest 33.

– Awaria dotyczy głównych ciągów komunikacyjnych m.in. z Krakowa, w okolicach Koluszek oraz na szlaku Warszawa-Gdańsk – wyliczył Skubiszyński.

Przyznał, że systemy sterowania ruchem „nie są zdolne do prawidłowego działania”, a kolejarze zajmują się obecnie zabezpieczaniem dróg przebiegu pociągów oraz wdrażaniem środków bezpieczeństwa.

– Zasięg awarii jest niemal krajowy. Szereg pociągów nie zostanie dziś uruchomionych – dodał wiceszef PKP PLK.

Wyliczył, że problemy dotyczą 820 km linii kolejowych w Polsce. – Pasażerowie będą odczuwać skutki bardzo długo – mówił Mirosław Skubiszyński.

Awaria na kolei. Możliwy cyberatak

Jak dotąd PKP PLK nie potwierdza, że doszło do ataku cybernetycznego na jej infrastrukturę. Tak dużej awarii kilkunastu LCS nie było jednak dotąd na krajowej sieci kolejowej.

W styczniu do dużego ataku hakerskiego doszło na Kolej Białoruską. Grupa hakerów, która jego dokonała zrobiła to z pobudek politycznych, a jeszcze na początku lutego białoruscy kolejarze mieli problemy z przywróceniem pełnej sprawności systemu. Obecnie jest on zapewne nadal atakowany ze względu na wojnę w Ukrainie.

Zobacz również: