poniedziałek, 26 lutego, 2024

Potrzebni wolontariusze w punkcie Take&Go w Galerii Madison

foto/Fb UP Foundation/Fundacja Inicjowania Rozwoju

12 marca w Galerii Handlowej Madison ruszył punkt Take&Go. Tylko w ciągu jednego dnia działalności bez wcześniejszego nagłośnienia, zdążył obsłużyć 65 ukraińskich rodzin.

Skąd wiadomo, że właśnie tyle? By usprawnić pomoc dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy, Miasto Gdańsk wprowadziło karty upoważniające do korzystania z pomocy rzeczowej w miejskich punktach wsparcia, a punkt w Madisonie jest jednym z tych, w których taką kartę można uzyskać. Prawo do niej ma każda rodzina, która wjechała do Polski po 24 lutego 2022 r. (potwierdza to data na pieczątce w paszporcie).

– Odzież i obuwie, które oferujemy obecnie pochodzi z magazynu akcji Gdańsk Pomaga na Polsat Plus Arena Gdańsk, są to rzeczy używane i cieszą się dużym powodzeniem, bo uchodźcy często nie mają ze sobą zapasowej odzieży – mówi Joanna Gachowska z Fundacji Inicjowania Rozwoju. – Dostajemy ubrania posortowane i sami jeszcze raz je przeglądamy rozwieszając na wieszakach, dzięki czemu można wygodnie wybrać co potrzeba i pasuje, jest też przymierzalnia. Na razie mamy mnóstwo ubrań, ale potrzeby rosną z dnia na dzień wraz z przyjazdem kolejnych osób, dlatego zachęcamy do przynoszenia ubrań, także używanych. Prosimy, by były to rzeczy świeżo wyprane i nadające się do noszenia.

Bardzo cenna byłaby też pomoc wolontariuszy, którzy pomogliby w obsłudze klientów, nie musi być to wsparcie codzienne, nie trzeba też znać języka ukraińskiego, ponieważ przygotowano gotowe szablony ze zwrotami po polsku i ukraińsku, które ułatwią komunikację obu stronom. I właśnie o to obecnie proszą osoby prowadzące punkt. O wolontariuszy i pomoc w obsłudze.

– Pracujemy od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-18:00 w dwuzmianowym trybie (12-15 i 15-18), ale jeżeli nie jesteś w stanie wpisać się w ten rytm, to na pewno też się dogadamy – zachęca do pomocy Karolina Wiener – Każda osoba, która zechce nas wesprzeć jako wolontariusz w punkcie Madison (sklep Take&Go) powinna wpisać się w grafik Regionalnego Centrum Wolontariatu (RCW) w grupie na FB Wolontariusze Gdańsk Pomaga Ukrainie https://tiny.pl/9n2jd Jeżeli nie jesteś jeszcze zarejestrowany w RCW musisz najpierw wypełnić formularz. Następnie wybierasz w polu placówka „SKLEP MADISON” i wpisujesz się w wolne miejsca w grafiku. 

Zobacz również: