niedziela, 3 marca, 2024

Srebrzysta kopuła fabryki baterii

Jeszcze niedawno wmurowywaliśmy kamień węgielny. Dziś nowoczesna gdańska fabryka magazynów energii Northvolt 2, jest już na półmetku. Z tej okazji skandynawski gigant produkcji baterii, przypomnijmy – w tym do samochodów, urządził dla mediów wycieczkę po fabryce.

Nowy zakład, budowany jest w dwóch etapach. Wielki, betonowy budynek, z futurystyczną srebrzystą wieżą, to przestrzeń produkcyjna, magazynowa i biurowa o łącznej powierzchni 25 tysięcy m². Docelowo, fabryka Northvolt będzie miała 50 tysięcy m². Jest też pierwszą inwestycją realizowaną na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego DCT. Inwestycję rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Podmokłe, torfowe tereny wymagały wymiany podłoża oraz dynamicznego zagęszczania gruntu. W tym celu wykorzystano 220 000 m³ ziemi, której wystarczyłoby do wypełnienia 58 basenów olimpijskich.

– Prace budowlane idą zgodnie z planem i w tym momencie przygotowaliśmy już konstrukcję, ściany oraz zadaszenie dwóch magazynów wysokiego składowania i budynku biurowego. Trwają prace związane z wykonaniem połaci dachowej na potrzeby głównego budynku produkcyjnego, na finiszu są też przygotowania pod rozpoczęcie prac związanych ze zautomatyzowanymi magazynami wysokiego składowania. Magazyny niezbędne do przechowywania komponentów oraz gotowych produktów mają aż 30 m wysokości, czyli przewyższają zlokalizowany po sąsiedzku biurowiec KOGA – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Systems Poland Sp. z o.o. Northvolt buduje zakład produkcyjny wykorzystujący automatyzację i robotyzację na niespotykaną do tej pory skalę. Mimo to tylko we wrześniu do gdańskiego zespołu dołączy kolejnych kilkudziesięciu pracowników. Obecnie firma zatrudnia w Polsce 250 osób.

– Na etapie projektowania i przygotowania inwestycji zwracaliśmy szczególną uwagę na to, aby zakład produkcyjny Northvolt w Gdańsku stanowił komfortowe miejsce pracy. Oprócz nowocześnie wyposażonych i ergonomicznych stanowisk pracy, zadbaliśmy o pełne zaplecze socjalne w szwedzkim stylu. Ponadto, wprowadziliśmy rzadko spotykane rozwiązanie, oświetlając halę produkcyjną światłem naturalnym pochodzącym z niemalże stu świetlików – dodaje Anna Sobolewska, dyrektor ds. komunikacji w Northvolt Systems Poland Sp. z o.o. Najnowsza inwestycja firmy w Gdańsku nosi nazwę Northvolt Dwa i jest to druga fabryka budowana przez Northvolt w Europie. Pierwsza, Northvolt Ett (tłum. Northvolt Jeden) realizowana jest na północy Szwecji, w miejscowości Skellefteå. Northvolt ogłosił ponadto budowę gigafabryk w Niemczech (Northvolt Drei) oraz w miejscowości Borlänge w Szwecji (Northvolt Fem).

(red.) Bartosz Gondek fot Bartosz Gondek, Northvolt

Zobacz również: