piątek, 22 września, 2023

Uchodźcy posprzątali park we Wrzeszczu

Fot. organizator akcji – grupa The Warsaw

Skrzyknęli się przez internet. Ponad 40 osób, głównie młode kobiety z Ukrainy, postanowiły odwdzięczyć się za pomoc, jaką otrzymały w ostatnich tygodniach w naszym mieście. W minioną sobotę posprzątały teren leśnego parku przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu. Pomysł, by w ten sposób podziękować naszym rodakom, narodził się w Suwałkach, gdzie pod koniec marca przebywający w tym mieście uchodźcy wojenni, postanowili posprzątać lokalny park oraz bulwary.

W plastikowe torby na odpady i rękawiczki jednorazowe zaopatrzyli się we własnym zakresie. Do Urzędu Miejskiego, do Wydziału Gospodarki Komunalnej, zwrócili się jedynie z prośbą o pomoc przy odbiorze zebranych odpadów. Lokalizację wskazał jeden z migrantów – zwrócił on uwagę, że właśnie w leśnym parku przy ul. Jaśkowa Dolina znajduje się dużo śmieci i warto posprzątać to miejsce. Umówili się na sobotę, 2 kwietnia. Przyszło ponad 40 dorosłych osób, niektórzy zabrali ze sobą dzieci. Te radośnie dokazywały, ale też i chętnie pomagały przy sprzątaniu. Akcja trwała kilka godzin, uzbierano kilkanaście dużych plastikowych worków ze śmieciami.

Ukrainki, bo to przede wszystkim one wzięły udział w tej akcji, nie sprzątały w blasku kamer czy fotoreporterskich fleszy. Jedna z osób udokumentowała za to całe zdarzenie, a fotografie, w kolejnych dniach, przesłała do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Plik ze zdjęciami nosił tytuł: „Dziękujemy Polsce”.

Migranci wojenni szykują już kolejną, podobną akcję. W najbliższą sobotę, 9 kwietnia, zamierzają wysprzątać w Gdańsku nadmorski Park im. R. Reagana.

Sprzątanie w „czynie społecznym” planowane jest też w najbliższym czasie w innych miastach Pomorza, a także na terenie całego kraju. Organizatorem tych akcji, w całej Polsce, jest grupa The Warsaw. Ogłosiła je na Instagramie – w ten sposób poinformowała i zgromadziła chętnych, bardzo wdzięcznych za pomoc, migrantów wojennych zza naszej wschodniej granicy.

info/gdańsk.pl

Zobacz również: