piątek, 22 września, 2023

W gdańskim ZOO wykluły się małe flamingi. Pierwszy raz w historii

foto/Gdański Ogród Zoologiczny

Wspaniałe nowiny z gdańskiego ZOO – po raz pierwszy w historii ogrodu wykluły się pisklęta czerwonaka różowego (flaminga) oraz kariamy czerwononogiej! Maluchy można obserwować z pomostu nad ptasim stawem 

Czerwonak różowy, zwany potocznie flamingiem, w naturze zamieszkuje ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła Afryki oraz południowej Europy
i południowo-zachodniej Azji. Ptaki te żyją w stadach, największe kolonie mogą liczyć nawet 40 000 osobników! Ich zakrzywione dzioby przystosowane są do odfiltrowywania z mułu pożywienia (skorupiaków, owadów i glonów). Dzięki zawartym w pokarmie związkom karotenoidowym pióra flamingów mają swoją piękną różowo-czerwoną barwę.

Flamingi składają jaja, które naprzemiennie wysiaduje samiec i samica. Opieka nad pisklętami odbywa się we wspólnych „żłobkach”, w których gromadzą się wszystkie pisklęta w stadzie.

Najmłodszy członek gdańskiego stada flamingów wykluł się 31.08.2021r. Pierwsze dni spędził w gnieździe, które u czerwonaków ma charakterystyczny kształt kopczyka. Po sześciu dniach opuścił gniazdo i rozpoczął naukę pływania pod bacznym okiem rodziców.

– W gdańskim ZOO po raz pierwszy w naszej historii doczekaliśmy się piskląt czerwonaka różowego, to dla nas wielka radość i sukces hodowlany. – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk.

Sukces ten zawdzięczamy liczebności stada, które w 2016r. zostało powiększone o 5 samców. Ptaki przyjechały do Gdańska z Ogrodu Zoologicznego w Odense w Danii.

Kariama czerwononoga, zamieszkuje trawiaste obszary Ameryki Południowej. Potrafi latać, jednak woli chodzić na swoich długich nogach, doskonale również biega. Jej pokarmem najczęściej stają się  owady, żaby, drobne gryzonie, a nawet węże. Dietę uzupełnia pokarmem roślinnym takim jak nasiona i owoce.

Kariamy zachwycają wyglądem, uwagę obserwatora przykuwa czerwony dziób, a u jego nasady piękny, ułożony z piór wachlarz oraz wspaniałe długie rzęsy, wyróżniające się na tle niebiesko ubarwionej okolic oczu. Komunikują się za pomocą dźwięków przypominających gulgot lub histeryczny śmiech, które można usłyszeć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym o poranku bądź wieczorem. Ptaki te składają jaja, które wysiadywane są zarówno przez samicę jak i samca.

Pisklę kariamy pojawiło się na świecie 29.08.2021r. i po kliku dniach opuściło gniazdo, obecnie można obserwować jak pod opieką rodziców zwiedza wybieg zewnętrzny.

– Rodzice naszego malucha to: samiec, który do Gdańska przyjechał w 2010r. z Ostrawy oraz samica, która w 2012r. „przeprowadziła” się z Pragi do Gdańska.  Pisklak jest pierwszym w gdańskim ZOO młodym odchodowanym naturalnie przez rodziców. Wcześniejszymi przychówkami tych ptaków opiekowali się pracownicy ZOO – opowiada Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych ZOO Gdańsk.

Kariamy czerwononogie mają swój wybieg w sąsiedztwie kondorów, flamingi natomiast można obserwować na wyspie zamieszkałej przez ptaki wodne, znajdującej się w pobliżu wolier kariam. Zachęcamy do odwiedzania ZOO Gdańsk o każdej porze roku. Zoo otwarte jest przez 365 dni w roku, również we wszystkie święta i dni wolne od pracy.

Zobacz również: