poniedziałek, 4 grudnia, 2023

W Gdańsku powstaje Baltic Hub – inwestycja warta 470 mln euro

foto. materiał prasowy

Rozpoczęła się budowa głębokowodnego nabrzeża T3 Baltic Hub w Gdańsku. W ramach inwestycji, której wartość wynosi 470 mln euro, powstanie nabrzeże głębokowodne o długości 717 m i głębokości 18 m oraz plac o powierzchni 36 ha. Gdańsk jest jedynym portem na Bałtyku mogącym obsłużyć największe kontenerowce.

Obecny na uroczystości wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że za sprawą tej inwestycji gdański port stanie się największym portem kontenerowym, przeładowującym najwięcej kontenerów na Bałtyku.

Prace budowlane zakładają wykonanie robót czerpalnych o kubaturze ponad 4 mln m kw. Terminal powstanie na wodzie z dala od plaży, ale część infrastruktury towarzyszącej rozrośnie się również na lądzie na 550 m (na wschód), w odległości ponad 300 m od plaży Stogi. Dodatkowo zakupionych ma zostać siedem suwnic nabrzeżowych zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie, oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG pracujących na placu kontenerowym.

Dyrektor generalny Baltic Hub Charles Baker podkreślił, że dzięki tej inwestycji gdański port będzie mógł obsługiwać przypływające na Morze Bałtyckie statki kontenerowe nowej generacji. Zaznaczył, że Gdańsk staje się również głównym portem dla takich krajów jak Czechy i Słowacja, które nie mają dostępu do morza.

Koszt inwestycji to około 2 mld zł (ok. 450 mln euro). Będzie ona finansowana wyłącznie ze środków własnych Baltic Hub oraz środków pozyskanych od zewnętrznych kredytodawców. Nowy terminal powstanie w całości na wodzie, a jego zabudowa przylegać będzie do terminala T1.

Otwarcie T3 dla działalności komercyjnej planowane jest pod koniec pierwszej połowy 2024 r., a pełne zakończenie projektu – w drugim kwartale 2025 roku. W pierwszej fazie nowy terminal zwiększy zdolność przeładunkową Baltic Hub o 1,5 mln TEU (Twenty-foot Equivalent Unit, kontenerów 20-stopowych), do poziomu 4,5 mln TEU rocznie.

Zobacz również: