sobota, 30 września, 2023

W Sopocie powstanie plac zabaw inspirowany bohaterami komiksu Kajko i Kokosz

Jeszcze tej wiosny w Łazienkach Południowych w Sopocie powstanie plac zabaw inspirowany bohaterami z Mirmiłowa. Mieszkańcy miasta oraz odwiedzający będą mogli bliżej poznać ulubione postaci z serialu „Kajko i Kokosz”.

Od kilku dni na Netflix można oglądać serial „Kajko i Kokosz” – animację stworzoną na podstawie kultowego komiksu autorstwa sopockiego twórcy Janusza Christy. Jest w tej chwili jedną z najchętniej oglądanych w Polsce produkcji na Netflix. Już niedługo Smoka Milusia i jego przyjaciół będzie można spotkać także w Łazienkach Południowych w Sopocie. Właśnie ruszyła budowa niezwykłego placu zabaw inspirowanego bohaterami znanymi z Mirmiłowa.

W hołdzie Januszowi Chriście

Niemal 50 lat od premiery pierwszych komiksów bohaterowie przeniosą się nie tylko na ekrany, ale także do miejskiej przestrzeni Sopotu, gdzie mieszkał twórca Kajka i Kokosza. Nowy punkt na mapie Sopotu ma być jednak nie tylko miejscem zabaw i spotkań najmłodszych. Projekt ma na celu uhonorowanie Janusza Christy – słynnego mieszkańca miasta, który powołał uwielbiane przez pokolenia postacie do życia. 

Christa to jeden z najpopularniejszych ilustratorów i autorów komiksów w Polsce, który wsławił się kultowymi historyjkami o Kajku i Kokoszu – dwóch słowiańskich wojach i nierozłącznych przyjaciołach. Twórca wychował się i pracował w Sopocie i właśnie w tym mieście stworzył legendarne komiksy, na podstawie których powstała animacja. Nowa atrakcja turystyczna Sopotu powstaje we współpracy z miastem.

– Cieszę się, że możemy upamiętnić sopockiego artystę w tak niesamowity sposób, dedykowany najmłodszym. Mam nadzieję, że maluchy pokochają bohaterów stworzonych przez Janusza Christę i po skończonej zabawie, chętnie sięgną po komiksy oraz obejrzą serial, aby poznawać niesamowite przygody stworzonych przez niego postaci – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Za projekt placu odpowiadają pracownia projektowa BudCud i projektantka Izabela Rutkowska.

Nazwa placu zabaw w rękach fanów

Gród Milusia czy Smoczy Park? O tym, jak zostanie nazwany nowy plac zabaw zdecydują uczestnicy głosowania. Do 30 marca 2021 r. na specjalnej stronie internetowej Kajko i Kokosz w serwisie wp.pl można zagłosować na najlepszą nazwę dla nowego placu zabaw.

To nie wszystkie atrakcje, które czekają tam na fanów „Kajka i Kokosza”. Na stronie znajdują się także materiały wideo, w których twórcy serialu opowiadają o procesie przenoszenia historii z papieru na ekran, a miłośnicy komiksów dzielą się swoimi pierwszymi wspomnieniami związanymi ze słowiańskimi wojami.

Na cześć wyjątkowej więzi, która łączy głównych bohaterów powstała akcja „Kalejdoskop Przyjaźni” dostępna na Kajko i Kokosz. Każdy, kto opisze ulubioną przygodę, którą przeżył ze swoim przyjacielem, ma szansę uwiecznić symbol swojej przyjaźni w sopockim parku. Imiona zwycięzców zostaną umieszczone na tytułowym Kalejdoskopie Przyjaźni – jednym z elementów nowego placu zabaw.

Już niedługo ruszy także gra miejska, która przybliży jej uczestnikom biografię Janusza Christy i jego więź z Sopotem, a także pomoże jeszcze bliżej poznać postaci znane z kultowych komiksów. Więcej szczegółów na ten temat zostanie ujawnionych już wkrótce.

Zobacz również: